Přijdeme o kávu? Vědci se obávají, že kávovník arabský do 70 let vyhyne

Kávovník pěstovaný na plantážích má nejen úzký genofond, ale i malou schopnost poradit si s klimatickými změnami či jinými hrozbami jako jsou škůdci a choroby. Už dnes ho ale ohrožuje těžba dřeva. Je jasné, že změny klimatu budou mít výrazný vliv na úrodu kávy. O osud kávovníku arabského se zajímali vědci z Royal Botanic Garden v britském Kew ve spolupráci s etiopskými vědci.
„Káva hraje důležitou roli v příjmech mnoha lidí a stala se součástí moderní společnosti,“ říká Aaron Davis, šéf výzkumu na Royal Botanic Gardens. „Vymizení kávovníku arabského trochu překvapivá a znepokojující vyhlídka. Smyslem studie ale není někoho děsit, ale měla by nás posunout k rozhodnutím, jaká opatření k ochraně kávovníku přijmout.“
O citlivost této rostliny na změnu klimatu není podle vědců pochyb. Očekává se, že dopad na produkci a obchod s touto po ropě nejobchodovanější komoditou bude citelný a dotkne se celé řady zemí. Káva je totiž jedním z nejoblíbenějších nápojů. Ročně lidé vypijí více jak půl miliardy šálků kávy.
Vědci ve své studii použili počítačový model, pro který využili jak aktuální data z terénu, tak data získaná v muzeích a historických herbářích. Na základě nich spustili bioklimatický model, který měl mimo jiné odhadnout budoucí geografický areál pro volně žijící kávovník. Počítačový model pracoval s třemi různými klimatickými scénáři. Všechny předpověděly negativní vliv klimatických změn na rozšíření divoce žijícího kávovníku.
Vědci doufají, že na základě jejich studie se podaří dát dohromady opatření, která by umožnila kávovníku v přírodě přežít. Podařilo se jim vytipovat celou řadu míst, která by mohla být schopna zachovat kávovník do konce tohoto století. A také označili současné lokality kávovníku, kde je tato rostlina ohrožena a kde je potřeba rostlinu začít chránit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Libor Dostálek
29.4.2020 14:34
Škoda, že "vědci" - 13. 11. 2012 - Jan ŠimůnekOchlazení na mladší dryas proběhlo snad během několika měsíců (z periody teplejší než současnost do poměrů blízkých vrcholu doby ledové - podle některých nálezů paleontologů a specialistů na půdy a jejich historii). I uvnitř doby ledové (alespoň té poslední) byly teplé rychlé výkyvy.Kronikářské záznamy ukazují poměrně rychlý nástup "malé doby ledové", i poměrně prudké teplé výkyvy ("roky bez zimy"), oboje v podstatě během několika let z poměrů, na jaké jsme +- zvyklí v současnosti. Klementinská teplotní řada také ukazuje prudké skoky - typu několik let studený extrém, několik let teplý výkyv. Glaciální relikty jsou spíše výsledkem existence tzv. refugií, kde chladnomilné organismy přežívaly oteplení, případně totéž platilo asi i pro organismy teplomilné v chladných periodách. |