https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodni-rezervace-soos-ma-nove-infocentrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodní rezervace Soos má nové infocentrum

19.7.2020 00:24 | FRANTIŠKOVY LÁZNĚ (ČTK)
Soos je národní přírodní rezervace asi 4,5 kilometru severovýchodně od Františkových Lázní v okrese Cheb. Předmětem ochrany je soubor lesních ekosystémů, slatinišť, oligotrofních jezírek a tůní s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, ke kterým patří hnědásek chrastavcový.
Soos je národní přírodní rezervace asi 4,5 kilometru severovýchodně od Františkových Lázní v okrese Cheb. Předmětem ochrany je soubor lesních ekosystémů, slatinišť, oligotrofních jezírek a tůní s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, ke kterým patří hnědásek chrastavcový.
Foto | Hans-Peter Scholz / Wikimedia Commons
V národní přírodní rezervaci Soos na Chebsku otevřeli nové návštěvnické centrum. Stavba se prodloužila o několik měsíců na začátku kvůli stavebnímu povolení, poté i kvůli opatřením ohledně koronaviru. Náklady na stavbu dvou budov a altánu dosáhly 20 milionů korun. Vedení rezervace chce díky novým prostorům rozšířit spoluprácí s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), řekl ČTK starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (PRO Zdraví a Sport).
 

"Hlavní budova je dvoupatrová, v přízemí jsme udělali přijímací prostor s novou pokladnou, dále si tam lidé mohou koupit suvenýry. Zároveň jsme to přízemí přizpůsobili zaměstnancům, jsou tam šatny, odpočinkové místnosti, kuchyňka i sklady," uvedl Kuchař.

Součástí přízemí je i zasedací místnost pro veřejnost s kapacitou 20 lidí. V prvním patře vznikly dvě badatelny, které jsou určeny pro vědce zabývající se lokalitou Soosu zejména z oboru geologie či balneologie. Vědci tam mohou pracovat i přenocovat. Hlavní budova sousedí s objektem se sociálním zázemím a altánem.

"Od příštího roku bysme mohli být už infocentrem nejen Soosu, ale i Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. To znamená, že bychom měli informovat nejen o rezervaci Soos, ale celkově o ochraně zdejší přírody. Vzniknout by tam pak měl do budoucna i takzvaný dům přírody, jako je například na Kladské, nebo muzeum vody," řekl Kuchař. Podle něj by se díky tomu mohla výrazně zvýšit návštěvnost rezervace.

Výstavba, která začala začátkem září roku 2018, je financována z dotace z česko-německého projektu Brána do hlubin Země. Projekt podporuje také zpřístupnění historických štol pod sopkou Komorní hůrka či bývalý železnorudný důl v německém Fichtelbergu. Františkovy Lázně daly na vybavení infocentra a ostatní náklady zhruba jeden milion korun.

Národní přírodní rezervace o rozloze 221 hektarů je přístupná po 1,2 kilometru dlouhé naučné stezce, která vede po dně vyschlého slaného jezera. Za rok ji navštíví zhruba 50.000 návštěvníků. Rezervace je dnes známá především díky takzvaným mofetám, bublajícím bahenním sopkám. Vytváří je unikající oxid uhličitý, který je pozůstatkem dřívější vulkanické činnosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

20.7.2020 12:10
Pokud můžu, doporučuji všem a koho to samozřejmě zajímá návštěvu, nebude litovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist