https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pristi-rok-asi-zacne-platit-zakaz-rachejtli-v-narodnich-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příští rok asi začne platit zákaz "rachejtlí" v národních parcích

30.12.2016 15:23 | PRAHA (ČTK)
Do národních parků přijíždí také řada návštěvníků, kteří chtějí utéct před zábavní pyrotechnikou ve městech
Do národních parků přijíždí také řada návštěvníků, kteří chtějí utéct před zábavní pyrotechnikou ve městech
Od příštího roku zřejmě začnou platit přísnější podmínky pro používání zábavní pyrotechniky v národních parcích. Zákaz ohňostrojů na jejich území se může podle zjištění ČTK dotknout například návštěvníků odlehlých horských chalup, které jsou rozesety třeba v Krkonošském národním parku nebo i obyvatel některých šumavských obcí. V současném znění zákona je napsaný pouze zákaz rušení zvláště chráněných živočichů. Letošní Silvestr tak bude asi pro některé posledním, kdy rachejtle v národních parcích vypustí.
 

Výrazné omezení navrhuje ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která v prosinci prošla Sněmovnou a míří do horní komory Parlamentu.

Ministerstvo vysvětluje své kroky tak, že správy národních parků mají s používáním ohňostrojů a "rachejlí" špatné zkušenosti. Chce proto chránit cenná území a živočichy před stresem z hluku i před světelným znečištěním a možnými požáry. "Jednoduše v nich chceme hájit pohodu a klid návštěvníků a chráněných živočichů. Dosavadní znění zákona spolu s dalšími právními normami poskytuje před danými stresory ochranu s ne takto jasně danými mantinely," řekla ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP.

Například v Krkonošském národním parku je situace jiná než v ostatních třech národních parcích, které jsou na území České republiky. Jeho území je celistvé až na vnitřní ochranná pásma, do kterých patří velká střediska jako Harachov, Rokytnice, Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou. Tato města totiž nejsou součástí národního parku. Zatím se proto neví, v jaké podobě novela projde Parlamentem, nelze tak podle oslovených správ parků říct, zda se zákaz bude vztahovat i na tato města.

"Máme tady také spoustu horským bud, které jsou na hřebenech hor vlastně v těch nejvzácnějších lokalitách. Je to dáno až třísetletou historií, osidlováním hor člověkem. Šumava je trochu charakterem jiná a má jiný typ zonace," uvedl tiskový mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. K nejznámějším boudám v Krkonoších, které jsou v první zóně parku, patří například Luční a Labská bouda, Vrbatova či Osecká bouda.

Na území Národního parku České Švýcarsko leží jediná vesnice Mezná. "Pokud se tam lidé budou chovat rozumně, tak myslím, že nebude závažný problém. Bohužel tady ale bylo zvykem, že lidé šli na Pravčickou bránu a bouchali si cestou dělobuchy. To jsou případy, kdy my určitě budeme zasahovat. V jiných případech ale určitě ne," reagoval ředitel NP České Švýcarsko Pavel Benda. Pokud se lidé budou na území parku chovat podle něj přesto agresivně a používat pyrotechniku, budou je strážci pokutovat.

Národní park Šumava má na svém území asi osm obcí. Jeho mluvčí Jan Dvořák odpověděl, že správa parku s novelou souhlasí. Doposud nebylo podle něj možné zejména jednotlivcům používání pyrotechniky zakazovat.

"Je to velký problém. Zvláště v chráněných územích, kde je potřeba klid. Ohňostroje a zábavní pyrotechnika je narušují zvláště v těchto exponovaných dnech," dodal. Podle něj do parku přijíždí také řada návštěvníků, kteří chtějí utéct před zábavní pyrotechnikou ve městech. Zákon se budou strážci snažit prý naplňovat podle svých možností a využívat i možností pokut, zároveň ale dodal, že velikost území a počet obcí jejich stoprocentní dohled limituje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

31.12.2016 16:53
Melounisté neumí nic jiného,než zakazovat.
Nejvýšší čas je take zakázat
Odpovědět
JH

Jana Hrdličková

1.1.2017 14:54
Omezenci se neumí jinak bavit a přivítat nový rok jen pyrotechnikou.Sobci největšího ražení a vůbec mi jich není líto,když jim to utrhne ruce a prsty.Je příčina a potom následek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist