https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pro-planovane-rozsireni-vetrneho-parku-u-hradku-nad-nisou-je-nutny-posudek-eia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro plánované rozšíření větrného parku u Hrádku nad Nisou je nutný posudek EIA

9.9.2024 10:10 | HRÁDEK NAD NISOU (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pro plánované rozšíření větrného parku u Hrádku nad Nisou na Liberecku musí investor zpracovat posudek vlivu na životní prostředí - EIA. ČTK o tom informovala mluvčí hrádecké radnice Eva Malá. Posoudit je třeba nejen dopady v kumulaci s již stojícími větrnými elektrárnami, ale také vliv na sousední polské území, rozhodlo ministerstvo životního prostředí (MŽP). U česko-polské hranice provozuje firma JRD Group 13 větrných elektráren, přidat chce dalších šest.
 
U Hrádku nedaleko osady Václavice je druhý největší větrný park v České republice, který v roce 2017 dokončila společnost JRD Group. Osmdesátimetrové elektrárny s instalovaným výkonem přes 26 megawattů (MW) dodávají ročně do sítě zhruba 60 GWh elektřiny. Podle oznámení záměru by k nim mělo přibýt šest dalších elektráren o výšce gondoly 80 až 90 metrů a s průměrem rotoru až 110 metrů, každá s výkonem dva až 2,2 MW, dohromady až 13,2 MW. Stavět se má na orné půdě.

Záměr investora je podle libereckého magistrátu v souladu s rozvojovými dokumenty ČR i Libereckého kraje, územní plán Hrádku nad Nisou ale takový projekt neumožňuje, a bude tak třeba schválit jeho změnu. I proto městské zastupitelstvo požadovalo posudek EIA. Už dnes obyvatelé Václavic pociťují negativní dopady vybudovaných větrných elektráren, MŽP proto požaduje posouzení z hlediska vlivu hluku na nedalekou zástavbu a na život tamních obyvatel. Posouzení dopadů hluku a stroboskopického efektu na zdraví obyvatel žádají i polské obce.

Požadavek na zpracování posudku není pro firmu překvapením. "Od začátku našeho projektu jsme počítali s nutností provést kompletní posouzení vlivů na životní prostředí - takzvaná velká EIA, a to i vzhledem k blízkosti státních hranic a potenciálním přeshraničním dopadům. Uvědomujeme si význam důkladné přípravy a odpovědného přístupu k realizaci takovýchto projektů," sdělila již dříve na dotaz ČTK Martina Vesecká ze skupiny JRD.

Liberecký kraj má s větrnou energetikou dvacetiletou zkušenost. Nejstarším projektem jsou dvě obecní větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem připojené do sítě v roce 2003. Kraji patří v Česku co do počtu elektráren třetí místo, v sedmi lokalitách stojí 31 větrných věží, kromě okolí Hrádku nad Nisou jsou také ve Frýdlantském výběžku. Zařízení s celkovým instalovaným výkonem téměř 50 megawattů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dodala loni do sítě téměř 111 gigawatthodin elektrické energie. Nové projekty se připravují také na Frýdlantsku, Českolipsku nebo v Podještědí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.9.2024 14:15
každá obludnost by měla mít jisté hranice.
Odpovědět
Anyr

Anyr

9.9.2024 18:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Uhelné (a jiné) doly a lomy? Elektrárny? Solární plantáže? Vodní elektrárny? A další? :)
Upřímně, nenapadá mne estetičtější zdroj než jsou "větrníky". Navíc zdroj tak čistý.

Zrovna toto bych sváděl jednak na český hyper-konzervatismus, okořeněný tím, že každý chce mít doma pohodlíčko, ale není ochotný tomu cokoliv dát.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.9.2024 09:37 Reaguje na Anyr
Nejestetičtější a přírodu nejméně poškozující je zdroj jaderný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.9.2024 09:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Po Černobylu a Fukušimě o tom skutečně nejsem úplně přesvědčen. A to ještě Rusi neodpálili Záporoží.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.9.2024 09:27 Reaguje na Anyr
Jakýkoliv lidský zásah do krajiny je špatný, ale taky bych radši viděl větrníky, něž tisíce km drátů a stovky sloupů VN. Natož totální devastaci krajiny velkolomem na uhlí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist