Pro plánované rozšíření větrného parku u Hrádku nad Nisou je nutný posudek EIA
Záměr investora je podle libereckého magistrátu v souladu s rozvojovými dokumenty ČR i Libereckého kraje, územní plán Hrádku nad Nisou ale takový projekt neumožňuje, a bude tak třeba schválit jeho změnu. I proto městské zastupitelstvo požadovalo posudek EIA. Už dnes obyvatelé Václavic pociťují negativní dopady vybudovaných větrných elektráren, MŽP proto požaduje posouzení z hlediska vlivu hluku na nedalekou zástavbu a na život tamních obyvatel. Posouzení dopadů hluku a stroboskopického efektu na zdraví obyvatel žádají i polské obce.
Požadavek na zpracování posudku není pro firmu překvapením. "Od začátku našeho projektu jsme počítali s nutností provést kompletní posouzení vlivů na životní prostředí - takzvaná velká EIA, a to i vzhledem k blízkosti státních hranic a potenciálním přeshraničním dopadům. Uvědomujeme si význam důkladné přípravy a odpovědného přístupu k realizaci takovýchto projektů," sdělila již dříve na dotaz ČTK Martina Vesecká ze skupiny JRD.
Liberecký kraj má s větrnou energetikou dvacetiletou zkušenost. Nejstarším projektem jsou dvě obecní větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem připojené do sítě v roce 2003. Kraji patří v Česku co do počtu elektráren třetí místo, v sedmi lokalitách stojí 31 větrných věží, kromě okolí Hrádku nad Nisou jsou také ve Frýdlantském výběžku. Zařízení s celkovým instalovaným výkonem téměř 50 megawattů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dodala loni do sítě téměř 111 gigawatthodin elektrické energie. Nové projekty se připravují také na Frýdlantsku, Českolipsku nebo v Podještědí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Anyr
9.9.2024 18:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčUpřímně, nenapadá mne estetičtější zdroj než jsou "větrníky". Navíc zdroj tak čistý.
Zrovna toto bych sváděl jednak na český hyper-konzervatismus, okořeněný tím, že každý chce mít doma pohodlíčko, ale není ochotný tomu cokoliv dát.