Proč jsou dospělé slunečnice otočené směrem na východ? Vědci to zjistili díky experimentu
Mladé rostliny slunečnice jsou známé tím, že pohybem svého květu během dne kopírují pohyb slunce. Čím starší ale slunečnice je, tím víc její stonek tuhne a je v tomto pohybu limitován. Nakonec tak květ dospělých slunečnic končí otočený směrem na východ. Otázkou, proč právě na tuto světovou stranu, se zabývali vědci v nedávno provedeném experimentu. Během něj porovnávali slunečnice otočené směrem na východ s rostlinami, jejichž květy otočili směrem na západ.
Zjistili, že orientace na východ rostlinám už od brzkého rána zaručí více světla, větší teplo a tudíž mnohem více včel. Právě zahřátí květiny ranním sluncem totiž způsobí, že začne uvolňovat pyl. Vědci věří, že pro opylovače je zahřátý květ pod UV světlem zářivější - a lépe viditelný - než květ slunečnice orientovaný na západ, který se ráno ohřívá mnohem pomaleji (video) .
"Zajímavé je, že ve chvíli, kdy se květ slunečnice orientovaný na západ konečně zahřál na teplotu, při které začal uvolňovat pyl, neměly již včely mezi oběma rostlinami žádné preference a navštěvovaly obě stejně. Domníváme se, že právě ranní vysoká návštěvnost opylovačů je pro slunečnice klíčová,” říká rostlinná bioložka Stacey Harmer z UC, Davis.
Vědci zároveň zjistili, že slunečnice, které jsou otočeny k východu mají v porovnání s těmi otočenými na západ mnohem více semen, ta jsou i větší, a také se jim daří výrazně lépe reprodukovat.
reklama