Prodloužení povolení k těžbě na Turówě je výsměch sousedům, míní Greenpeace
"Povolení těžby na dole Turów do roku 2044 je absolutní výsměch sousedním státům a jejich obyvatelům i mezinárodním klimatickým cílům. Není možné pokračovat v těžbě, která krade vodu z českého území, dalších 24 let. Téměř 14.000 lidí napsalo polskému ministrovi klimatu, aby nesmyslnou těžbu nepovoloval," uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR. "Ekologické organizace i místní občané se chtěli zúčastnit procesu povolování těžby, ale nebylo jim to umožněno. Je vidět, že nás Polsko ignoruje, nedá se s ním dohodnout a česká vláda musí vytrvat v žalobě, a hájit tak práva svých občanů všemi dostupnými prostředky," dodala.
Česká pobočka Greenpeace tvrdí, že polské ministerstvo rozhodlo a při tom vynechalo veřejnost i sousední země. Podobně jako loni v březnu, kdy přes námitky sousedů o šest let prodloužilo koncesi na těžbu, která by jinak loni v dubnu skončila.
Rozhodnutí polského ministerstva kritizoval také Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná. Podle něj se jedná o "důkaz naprosté arogance" provozovatele těžby a polských úřadů, když v době čekání na rozhodnutí soudu ohledně předběžného opatření vydá licenci na dalších léta těžby. "Potvrzuje se, že žaloba byla správný krok a je naprosto nezbytné v ní setrvat," dodal. Zároveň podotkl, že aktéři tímto jednáním zkomplikují přístup Polákům k penězům z Fondu pro spravedlivou transformaci.
Právnička organizace Frank Bold Advokáti Petra Urbanová na twitteru uvedla, že místo nápravy deklarovaných porušení se Polsko vydalo opačným směrem. Takový postup je podle ní nepřijatelný.
"Kategoricky nesouhlasíme s prodlužováním povolení k těžbě na dole Turów," řekl pak ČTK Mikuláš Černík z hnutí Limity jsme my. "Čelíme bezprecedentní klimatické krizi. V momentě, kdy místní obyvatelstvo na německé a české straně hranice i v Polsku protestuje proti těžbě uhlí a vyžaduje jasnou akci státu v řešení otázek změny klimatu, je úplná nehoráznost prodlužovat těžbu uhlí a uhelnou agonii až do roku 2044," uvedl.
Varšava počátkem dubna požádala Soudní dvůr EU, aby zamítl únorovou žádost České republiky o pozastavení těžby v hnědouhelném dole Turów. Česko na konci února podalo na Polsko žalobu kvůli rozšiřování těžby v dole, součástí žaloby je žádost o zastavení těžby uhlí v Turówě do doby, než unijní soud rozhodne. Varšava odmítá jako neopodstatněné tvrzení Česka, že kvůli těžbě v dole Turów je nedostatek pitné vody v příhraniční oblasti. Lidé z příhraničí v Libereckém kraji se podobně jako obyvatelé Saska obávají zvýšeného hluku a prašnosti, ale hlavně ztráty vody.
Evropská komise v právně nezávazném stanovisku ke sporu Česka s Polskem kvůli Turówu loni v prosinci uvedla, že polská strana nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nesprávně o svých záměrech informovala sousední státy.
reklama