Produkce odpadů v ČR roste, problémem je skládkování
Loni činila produkce komunálního odpadu 544,1 kilogramu na obyvatele, což bylo o 6,7 kilogramu více než předloni. Dlouhodobě vyšší je produkce komunálních odpadů v Praze a ve Středočeském kraji, což je dáno výraznou koncentrací obyvatelstva.
Od roku 2009 do loňska se naopak snížila produkce směsného komunálního odpadu, což je nevytříděný odpad z domácností i firem, kde vzniká při nevýrobní činnosti, a to o 14,5 procenta. Meziročně loni produkce mírně vzrostla o 0,2 procenta. Podíl tohoto odpadu na celkové produkci komunálních odpadů v roce 2018 byl téměř poloviční.
Na rozdíl od ostatních skupin odpadů u komunálních odpadů dominuje jejich odstraňování skládkováním, uvádí zpráva. Od roku 2009 poklesla míra skládkování z 64 na 46 procent, meziročně loni ale lehce vzrostla o 0,6 procenta. Materiálně využito bylo 38,6 procenta komunálního odpadu, což je více než předloni. Dlouhodobě také roste energetické využití komunálních odpadů, loni se však meziročně snížilo množství takto zužitkovaného odpadu o zhruba 8.700 tisíc tun. Procentuální hodnota spalování je podle zprávy téměř nulová.
Ve skládkování komunálních odpadů je ČR nad průměrem členských států Evropské unie, v recyklaci naopak pod průměrem. Změnit to má mimo jiné nová odpadová legislativa, kterou vláda též projedná v pondělí a jež zvyšuje poplatky za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky.
Celková produkce odpadů v ČR loni meziročně vzrostla o 9,5 procenta na 37,78 milionu tun. Od roku 2009 je to navýšení o 17,1 procenta. Na obyvatele činila celková produkce 3555,7 kilogramu, meziročně o 296,6 kilogramu více. Materiálově využito bylo 83,4 procenta odpadů, energeticky 3,2 procenta, skládkováno bylo 9,4 procenta a spáleno zhruba 0,2 procenta odpadů.
Co se týče obalových odpadů, vzrostla mezi lety 2009 a 2018 produkce o 45 procent, zároveň se ale zvyšuje míra recyklace. Meziročně bylo loni vyprodukováno o 8,5 procenta více obalových odpadů. Z celkového množství 1,297 milionu tun odpadů z obalů bylo 73,9 procenta využito, čímž byl splněn sedmdesátiprocentní cíl plynoucí ze zákona. Nejčastějším způsobem využití je recyklace (69,6 procenta), čímž byl splněn legislativní cíl pro daný rok - 65 procent. Pokleslo naopak energetické využití.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Takže proto zde máme zákaz výroby plastových brček a podobných výrobků, to je stejný způsob myšlení potažmo řízení. Skoro si myslím, že tato skupina občanů zkouší nebo dokonce soutěží kolik je společnost schopna vydržet absurdních nařízení.
K vyřešení stávajícího stavu nakládání se směsným komunálním odpadem by stačilo v ČR postavit cca 4 spalovny, ale taková informace společností „neprosakuje“. Ale jsme dnes a denně „informováni“ o prý velmi potřebném zavedení zálohového systému výkupu PET lahví. Tento špás by nás přišel na cca 5 miliard (což je částka za kterou lze postavit dvě spalovny). Sice by výkup plastových lahví vůbec nic nevyřešil, ale to mediím a výzkumákům vůbec nevadí. Zatímco po realizaci dvou spaloven by bylo 50% procent problému vyřešeno.
Takže místo, aby se úsilí společnosti soustředilo na skutečnost, aby směsný komunální odpad neobsahoval nespalitelné části a úsilí v propagaci třídění v tomto směru směřovat, tak nás legislativa nutí snižovat energetický obsah odpadu. Utápíme se ve slepých uličkách a do jisté míry mě to připomíná socialismus v 70. a 80. letech, tak si kladu otázku, kam jsme to dospěli a kam se řítíme?