https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-prehrady-na-sumatre-ohrozuje-vzacne-orangutany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt přehrady na Sumatře ohrožuje vzácné orangutany

9.3.2019 01:35 | PRAHA (ČTK)
Nejohroženější orangutani na světě mohou být odsouzeni k zániku.
Nejohroženější orangutani na světě mohou být odsouzeni k zániku.
Foto | Tim Laman / Wikimedia Commons
Nejohroženější orangutani na světě mohou být odsouzeni k zániku poté, co indonéský soud schválil projekt kontroverzní přehrady v pralese Batang Toru na severu ostrova Sumatra. Tato oblast je domovem orangutanů tapanulijských, kteří byli jako samostatný druh identifikováni teprve v roce 2017. Ve volné přírodě jich zbývá jen 800 a všichni žijí v tomto ekosystému, informoval zpravodajský server BBC News.
 

Hydroelektrárna v hodnotě miliardy dolarů má být dokončená v roce 2022 přímo v srdci deštného pralesa Batang Toru, který je krom orangutanů také domovem gibonů tmavorukých a tygrů sumaterských. Elektrárna má dodávat čistou energii provincii Severní Sumatra a podle listu Jakarta Post ji postaví čínská státní firma Sinohydro. Na financování se podílí několik mezinárodních bank včetně čínské banky BOC.

Skupina na ochranu přírody Indonéské fórum pro životní prostředí (Walhi) podala začátkem tohoto roku žalobu proti souhlasu provincie Severní Sumatra se stavbou přehrady. Správní soud v Medanu ale nyní žalobu zamítl, čímž otevřel cestu pro realizaci projektu. Proti verdiktu, podle něhož je ekologický dopad v souladu s existujícími předpisy, se chce Walhi odvolat.

Podle britského profesora Serge Wicha, odborníka na ochranu primátů liverpoolské Univerzity Johna Moorese, je soudní rozhodnutí zklamáním. Ekologické posouzení dopadů projektu, které bylo při sporu předloženo, je podle jeho slov "nepochybně nedostatečné".

Wich byl jedním z vědců, kteří v roce 2017 potvrdili existenci orangutana tapanulijského. Podle jeho slov přehrada rozdělí už tak velmi malou populaci těchto tvorů. "V místě, kde tu přehradu chtějí stavět, je výskyt tohoto druhu nejhustší, takže je to nejhorší prostor v pralese, který mohli vybrat," řekl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

10.3.2019 11:18
Stále věřím, že se tomu dokáže zabránit. Těch nesrovnalostí tam je (údajně)celá řada. Tak držme palce!

Každopádně i pár dobrých zpráv.

1) Senát USA (kontrolovaný republikány!) podpořil rošíření některých národních parků a vznik nových chráněných území. Celková rozloha těchto míst by měla být větší než 810 000 hektarů, tedy přes 8100 km2. Teď to míří do kongresu a pak k prezidentovi.
https://phys.org/news/2019-02-senate-votes-nationals.html

2) Bulharský soud zablokoval snahy bulharské vlády na jakoukoli výstavbu v národním parku Pirin (který je i na seznamu UNESCO).
https://www.novinite.com/articles/195664/The+Bulgarian+Court+Obliges+the+Environment+Minister+to+Make+an+Eco-assessment+of+Pirin+Park

3) Do afrických národních parků se vrací život díky neziskovým organizacím, se kterými státy spolupracují stále častěji. V Gorongose National Park se zvedl počet velkých savců za 10 let o 700%!
https://www.nytimes.com/2019/02/20/opinion/africa-national-parks.html

Podobné úspěchy zaznamenává i organizace African Parks, která chce do roku 2020 pod svou kontrolu získat dalších 5 velkoplošných chráněných území. Celkově tedy 20 parků a rezervací.
https://www.africanparks.org/2018-year-review

4) V Tanzánii se 5 Game reserve změnilo na národní parky. Celkově je tak v zemi nyní 22 národních parků.
https://www.newtimes.co.rw/africa/tanzania-national-parks
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist