https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-se-snazi-o-to-aby-skoly-vice-vyuzivaly-zahrady-pro-vyuku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt se snaží o to, aby školy více využívaly zahrady pro výuku

13.12.2018 00:17 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Více využívat školní zahrady pro výuku je hlavním smyslem česko-rakouského projektu Edugard. / Ilustrační foto
Více využívat školní zahrady pro výuku je hlavním smyslem česko-rakouského projektu Edugard. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pezibear / Pixabay
Více využívat školní zahrady pro výuku je hlavním smyslem česko-rakouského projektu Edugard. Podle něj nemá zahrada sloužit jen pro předměty jako jsou pěstitelské práce. Dá se na ní prakticky ukazovat i jiné přírodní procesy, o nichž se žáci ve školách učí. Projektu se účastní hlavně školy z Jihočeského a Jihomoravského kraje a z Vysočiny. Novinářům to včera v Českých Budějovicích řekli zástupci Edugardu.
 

"Na zahradě se dá v podstatě učit jakýkoliv předmět. Dá se tam učit matematika, dějepis. A ten trend, kdy se děti učí venku, už je v Česku celkem rozšířený," řekla Martina Petrová ze spolku Přírodní zahrada, který se na projektu podílí.

Vzhled zahrady si může každá škola upravit podle své volby. Pokud chce mít takzvanou přírodní zahradu, musí však splnit určitá kritéria. "Tím základním je, že se nepoužívají žádné chemické prostředky. Vše je ponecháno přirozeným procesům," uvedla.

Do projektu Edugard se zapojily školy z menších obcí i velkých měst. "Smyslem toho je nemít takzvaný záhumenek a vytěžit z toho co nejvíce produktů. Školní zahrada má sloužit i jako sociální prostor," uvedl Miroslav Procházka z pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, která se na projektu rovněž podílí.

Školy se od loňského podzimu mohly účastnit soutěže s názvem Pěstuj, zkoumej, vyprávěj! Do akce se zapojilo více než sto projektů z českých a rakouských škol. "Sice odborná porota vyhlašovala výsledky, ale ty nejsou tak důležité, protože ocenění si zaslouží každá zúčastněné škola," řekla Petrová.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist