Prostějovští zastupitelé schválili memorandum o plazmovém zplyňování odpadu
Radnice podle Jury bude moci díky memorandu být u přípravy tohoto nákladného projektu, přičemž výběr lokality pro umístění technologie bude na firmách PGP Terminal a MT. "Je to aktivita společnosti, která městu nabízí řešení, co s komunálním odpadem po roce 2030," uvedl Jura. Podle něj je Prostějov největším producentem komunálního odpadu v regionu, a chce mít proto možnost ovlivňovat strategii jeho budoucí likvidace i nastavení cen za tuto komoditu. "Možná budou další společnosti, které nám nabídnou řešení, co s komunálním odpadem," podotkl. Opozice neúspěšně navrhla, aby zastupitelstvo projednání tohoto materiálu odložilo.
Firmy PGP Terminal a MT chtěly původně zařízení na plazmové zplyňování odpadu postavit v Mostkovicích, proti záměru se postavila více než polovina obyvatel obce a její vedení zvažovalo vyhlášení referenda. Zastupitelstvo Mostkovic nedávno oznámilo, že firma MT stáhla žádost o změnu územního plánu obce, která by v areálu bývalého vojenského opravárenského podniku tuto stavbu umožnila. "V této souvislosti není důvod pro vyhlášení konání místního referenda," uvedlo.
Také kvůli záměru firmy FCC postavit v Prostějově linku na výrobu tuhého alternativního paliva vznikla petice, která požaduje jeho zrušení. Autoři petice z řad opozičních zastupitelů upozornili na to, že zařízení má ročně zpracovat až 50.000 tun odpadu. "Linka má vzniknout 150 metrů od obytné zástavby a odpad se do ní bude dovážet ze širokého okolí. Dojde tak k narušení kvality života mnoha Prostějovanů a zhorší se kvalita ovzduší i dopravní situace ve městě," uvedlo v tiskové zprávě hnutí Na Rovinu!, které petici pořádá spolu s Piráty a spolkem Ajdony.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Miroslav Vinkler
27.11.2023 17:05 Reaguje na Slavomil VinklerJiří Kvítek
9.12.2023 10:51 Reaguje na Miroslav VinklerTi, co plazmové spalování odpadů obcím nabízejí, například tvrdí, že jimi vytvořenou sklovitou taveninu lze bez problémů uložit na skládku.
Když se ale zeptáte, jak jim vychází příslušné rozbory, konkrétně:
Kritéria pro obsah škodlivin v odpadech ukládaných na skládky (Příloha č.10 k vyhlášce č.273/2021 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady)
odmlčí se a vždy se nějak vyhnou odpovědi. Já osobně tipuji, že jim nevychází minimálně dva ukazatele:
DOC = rozpuštěný organický uhlík
TOC = celkový organický uhlík
No jo, ale už nikdo neřekne, že jestli to nesplňuje podmínky uložení na skládku, pak to jinam přijít nesmí!
To to jako budou posílat tajně do Afriky nebo střílet rovnou na Měsíc?
Co potom s tím?