https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-u-vetsiny-inzeratu-na-pronajem-domu-ci-bytu-chybi-udaj-o-energeticke-narocnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: U většiny inzerátů na pronájem domů či bytů chybí údaj o energetické náročnosti

14.3.2016 05:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Byt v novostavbě, inzerovaný jako G. To je jedna z kuriozit, na které AVMI při průzkumu narazila.
Byt v novostavbě, inzerovaný jako G. To je jedna z kuriozit, na které AVMI při průzkumu narazila.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Pouze 14 procent inzerátů na pronájem obsahuje relevantní údaj o energetické náročnosti nabízené nemovitosti. V 59 procentech případů realitní kanceláře sice tento povinný údaj zveřejňují, ale uvádějí mimořádně nehospodárnou třídu G. Téměř ve třetině inzerátů informace chybí. Rozdíl v nákladech na energie mezi třídou A a G přitom může dosáhnout až 90 procent ročně, informuje Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).
 

Průzkum, jaké informace o energetické náročnosti budov jsou uváděny u inzerátů na pronájem bytů, zpracovala AVMI, kontrolovala při tom inzeráty s nabídkou pronájmu nemovitosti na webech největších českých a několika regionálních realitních kanceláří. Povinnost uvádět třídu energetické náročnosti platí u pronájmu rodinných domů již od 1. července 2015 a pro pronájem bytů a kanceláří nově od 1. ledna 2016. Výsledky průzkumu ukazují, že v inzerci systém energetických průkazů dosud nefunguje.

AVMI v polovině února prověřila celkem 301 inzerátů s nabídkou pronájmu bytu, rodinného domu či kanceláře u 14 realitních kanceláří, většinou s celorepublikovou působností. „Pouze u 14 procent inzerátů s nabídkou pronájmu realitní kanceláře uvádějí odpovídající energetickou třídu, 27 procent zkontrolovaných inzerátů je bez energetického průkazu a zbylých 59 procent nabídek sice splňuje zákonnou povinnost, ale využívá úlevy a uvádí nejhorší třídu G,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

Nejlépe v průzkumu obstály realitní kanceláře M&M reality, Reality IQ a Coloseum nemovitosti, které měly energetický průkaz u všech namátkou zkontrolovaných inzerátů, ačkoli často třídu G. Naopak RK EVROPA neměla povinný údaj u 21 z 25 inzerátů, které u ní AVMI prověřila. Tabulka s podrobnými údaji je k dispozici na webu AVMI.

V inzerátech nemovitostí k pronájmu se v souvislosti s energetickým průkazem objevují také „perly“ typu byt v novostavbě, luxusní nadstandardní rodinná vila, dům po kompletní rekonstrukci či moderní kanceláře v Praze 4 Chodově – vše s energetickou třídou G, tedy spotřebou, která přibližně odpovídá třicet let staré a dosud nezrekonstruované nemovitosti, upozorňuje AVMI.

Případně realitky zájemce o pronájem informují, že PENB nahrazují roční vyúčtování za energie. To je sice možné, ale až při podpisu nájemní smlouvy, nikoli v inzerátu samotném. Pokud majitel nemovitosti realitní kanceláři PENB nedodá, ta je povinna v inzerci uvést nejhorší energetickou třídu G. Povinnost zveřejnit energetickou třídu v inzerátu na pronájem nemovitosti v případě rodinných domů platí již osm měsíců, u bytů a kanceláří pak necelé dva měsíce.

„Pokud pronájem nemovitost zprostředkovává realitní kancelář, zodpovídá za zveřejnění informace o energetické náročnosti budovy ona. V případě absence tohoto údaje jí hrozí pokuta ve výši až 100 000 korun,“ upozorňuje Marcela Kubů. Výjimkou jsou pronájmy bytů v družstevním vlastnictví, pro které povinnost předkládat průkaz ze zákona neexistuje vzhledem k tomu, že právně jde o podnájem, nikoli pronájem.

Přestože některé realitní kanceláře, developeři i sami majitelé nemovitostí považují průkaz energetické náročnosti budovy za zbytečnou byrokracii a administrativu, jeho existence má své opodstatnění. „Pokud spotřebitel kupuje auto, nebo domácí spotřebič, je obvykle spotřeba či energetická třída jedním ze zásadních kritérií jeho výběru. Obdobně by to mělo být také v případě nemovitostí, kde jsou náklady na energie mnohem vyšší,“ konstatuje Marcela Kubů. Je jen otázkou času, kdy zájemci o nemovitost energetickou třídu začnou zohledňovat a byty a domy v mimořádně nehospodárné třídě G budou prakticky neprodejné či nepronajmutelné, nebo jen za zlomek možné ceny.

S technickým stavem nemovitosti, potažmo energetickou třídou pak úzce souvisejí provozní náklady. Energetický specialista, při zpracování PENB zkoumá, kolik energie ročně nemovitost spotřebuje na vytápění, větrání, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a osvětlení aneb na kolik peněz vyjde její roční provoz. Zásadní položkou jsou přitom výdaje na vytápění, které tvoří 60 procent nákladů domácnosti na energie. Roční účet za teplo se podle toho, zda má nemovitost kvalitní tepelnou izolaci, či nikoli, může lišit o tisíce až desetitisíce korun. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu na platbách za energie činit i 30 000 korun ročně,“ uzavírá Marcela Kubů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

14.3.2016 12:13
ehm, jestli to nebude tím, že je to informace zcela podružná a leckdy velmi zavádějící, někdy dokonce nesmyslná (dodatečné zateplení domu v zajímavé lokalitě představuje pár procent tržní ceny nemovitosti, byt pod střechou a na rohu má úplně jiné energetické nároky než uprostřed domu, kupuji-li barabiznu na totální rekonstrukci tak je mi energetická náročnost šumafuk).
slovo do pranice - neměl by u domu či bytu být nakonec závaznou přílohou statický posudek stanovující dovolené užitné zatížení na čtverečný metr podlahy jednotlivých místností? argumentace je mírně podobná, ale silnější, tady nejde o (hypotetické) životy plyšáčků ani o prachy, ale o život lidí dům obývajících.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

14.3.2016 15:57
Protože to je asi tak téměř poslední údaj který jako kupující chci vědět...
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

16.3.2016 08:22
Mám radost, že veřejnost zvysoka kašle na sociálně-inženýrské manýry vládnoucí garnitury, která podporuje lobisty všeho dobra. A paní Marcela, no to je kapitola sama pro sebe. Jen by mě zajímalo, kolik lidí se při nákupu elektrospotřebiče řídí těmi Áčky s těmi nepřehlednými plusy, nakonec se ukáže, že to měření je podobné těm emisím u Volkswagewnu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.3.2016 12:57 Reaguje na Vladimír Hošek
no, elektrospotřebiče... třeba lednice se během testování neotvírá a nepřidávají se do ní teplé lahváče na vychlazení. což vede k tomu, že lednice s nejvíce plusy je prakticky nepoužitelná, protože kompresor je tak slaboučký že jeho "chladicí výkon" je zcela nedostatečný, a pokus o vychlazení čtyř piv vede ke zkáze potravin vyžadujících chlad. proto pro lednici (kterou míníme otvírat a něco do ní dávat) není důležitý počet áček a plusů, ale pouze příkon.
u praček se honička za plusy dostala do takové slepé uličky, že se omezuje množství vody (aby se nemusela hřát například), a tak je výsledkem menší účinnost praní a nutnost máchat a někdy i prát víckrát po sobě.
možná snad u televize nonstop puštěné je ta energetická třída smysluplná....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist