Prvním letošním přírůstkem v olomoucké zoo je samice pakoně běloocasého
Matka se o mládě podle ošetřovatelů pečlivě stará a narozená samička pakoně dobře prospívá. "Den po Třech králích jsem o jménu přemýšlel. Jelikož je Kameba téměř Tříkrálová a přejeme jí štěstí,zdraví i dlouhá léta, vzešlo její jméno ze spojení prvních slabik Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara,“uvedl vedoucí zimoviště afrických zvířat olomoucké zoo Pavel Vidlář.
Impozantní pakoně běloocasé mohou návštěvníci vidět pohromadě v letošní sezóně. "Pohled na ně se jim naskytne z vyhlídky u velbloudů dvouhrbých a z vláčku, který bude projíždět v této sezóně nově otevřenými dalšími etapami safari, které jsou zaměřeny na Austrálii a Arktidu," řekl ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.
Zoo na Svatém Kopečku chová pakoně běloocasé od roku 1992, kdy v rámci výměny zvířat získala první čtyři jedince z bratislavské zoo. "Tato zvířata byla přímými potomky pakoňů běloocasých pocházejících z importů Josefa Vágnera z Afriky do zoo ve Dvoře Králové a do ostatních českých a slovenských zoo, které proběhly v 70. letech minulého století," podotkla Gronská.
Doposud se v olomoucké zoo podle Gronské narodilo 57 mláďat pakoně běloocasého. Pakoně nyní chová 27 zahrad v Evropě. "V České republice je možno se s nimi setkat kromě olomoucké zoo ještě ve Dvoře Králové," dodala.
Zoo na Svatém Kopečku je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Olomouckém kraji. Na ploše 42 hektarů chová více než 1600 zvířat ve 392 druzích. Jejími branami v roce 2021 prošlo 367.248 návštěvníků, o 73.791 více než v roce 2020. Předloňská návštěvnost byla navzdory téměř čtyřměsíčnímu uzavření zoo, které si vynutila epidemie koronaviru, nejvyšší za posledních deset let.
reklama