Ptáci z divočiny už nesmí překročit hranice Unie
Návrh vychází z doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z října 2006. Již schválené země prokázaly, že dovedou udržet vysoké standardy zdraví zvířat a jsou schopné se vypořádat s mezinárodními obavami o zdraví zvířat. Ptáci chycení v divočině nebudou moci být do Unie dováženi vůbec. Nová pravidla nebudou platit pro některé typy ptáků včetně komerční drůbeže a ptáky, kteří doprovázejí svého majitele, protože ty už pokrývá jiná legislativa EU.
Markos Kyprianou, komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů, k tomu řekl: „Jsem rád, že členské státy souhlasily s těmito přísnějšími pravidly. Tato opatření jsou totiž rozhodující, abychom udrželi nejvyšší možnou úroveň ochrany zvířat v EU. Devastace, kterou způsobil virus ptačí chřipky H5N1 po celém světě slouží jako připomínka, že v této oblasti jsme bezmocní. Navíc vítám i fakt, že nové nařízení zlepší životní podmínky dováženého ptactva.“
Současná pravidla pro dovoz ptáků (mimo drůbež) jsou obsažena v Rozhodnutí 2000/666/EC. Přesto v roce 2005, v době výskytu vysoce patogenního viru H5N1, Komise zakázala dovoz veškerých ptáků ze třetích zemí. V říjnu 2006 pak EFSA vydala oficiální stanovisko k riziku ohrožení zdraví a životních podmínek zvířat v souvislosti s dovozem ptáků. V něm byly návrhy nástrojů a možností jak zmíněné riziko zredukovat. Komise toto stanovisko vzala v úvahu, když psala návrh Nařízení.
Nová legislativa tedy umožňuje dovoz pouze ze zemí, které smějí dovážet do Unie drůbež a mají přísná pravidla pro chov drůbeže. Jen některé třetí země, které jsou zeměpisně blízko EU a používají podobná pravidla a podmínky chovu zvířat budou mít výjimku.
Exportující země budou muset dokazovat nepřítomnost ptačí chřipky a tzv. newcastleské choroby a ptáci určení pro EU nesmí být očkováni proti ptačí chřipce. Všichni dovážení ptáci musí být individuálně dohledatelní díky kroužku nebo mikročipu.
Dále bude platit minimální třicetidenní karanténa v oficiálně schváleném středisku, také přesun ptáků z hranic nebo celního prostoru do místa karantény bude přísně kontrolován. Nařízení stanoví podrobná opatření, pokud by se objevila ptačí chřipka v karanténním zařízení. Komise požádá členské státy o podrobné informace a na jejich základě sestaví seznam schválených karanténních zařízení v každém členském státě jako přílohu k Nařízení.
Nařízení schválili ministři členských zemí Unie, poté Evropská komise. V platnost vstoupí 1. července 2007.
reklama