https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/publikace-shrnuje-jak-se-v-cesku-za-uplynule-ctvrt-stoleti-promenilo-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Publikace shrnuje, jak se v Česku za uplynulé čtvrt století proměnilo životní prostředí

19.6.2019 10:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jaká máme chráněná území?
Jaká máme chráněná území?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CENIA
Jak se v Česku za uplynulé čtvrt století proměnilo životní prostředí? A jak se proměnily postoje lidí k jeho ochraně a k udržitelnému způsobu života? CENIA právě vydala přehledovou publikaci, věnovanou tomuto tématu.
 

Snahou publikace je podat obraz těchto změn v posledních 25 letech, od roku 1993 do roku 2017. Jaké jsou poslední trendy? Například se zvyšuje zájem o problematiku změny klimatu. Potvrzením tohoto jevu je i fakt, že se ČR v roce 2017 stala smluvní stranou Pařížské dohody, jejímž cílem je globálně snižovat emise skleníkových plynů a zpomalovat nárůst průměrné teploty.

V publikaci je graficky atraktivní formou prezentováno 11 dílčích oblastí, v jejichž rámci je patrné, ve kterých oblastech se naše prostředí zlepšuje, kde vývoj stagnuje a kde se situace zhoršuje.

Publikace, kterou vydala CENIA, česká informační agentura životního prostředí, se nesnaží vývoj těchto oblastí hodnotit, ale v kontextu je datově popsat. Čtenář si tak může udělat svou vlastní představu o tom, jak je celý systém životního prostředí komplexní a jak je vzájemně propojen s jednotlivými lidskými činnostmi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KK

Karel Karel

19.6.2019 13:41
Při čtení tohoto článku jsem si vzpomněl na projev D.Trumpa na ČT 24, který zkritizoval Pařížskou dohodu. Nepočítám se mezi odborníky, klimatologů tady
vyrostlo spousta. Mne nedávno zaujal na www.euro.cz článek pod názvem :"Znečištěné
ovzduší nad Asií zpomaluje globální oteplování.." Špinavý vzduch v asijských městech umožňuje, že nedochází k rychlejšímu globálnímu oteplování, tvrdí
vědci z Norska. Pokud se podaří ve městech vzduch vyčistit, může dojít k oteplení
planety až o 1,1 stupně Celsia..
Co na to naši "vědci", kteří si stále stěžují, že v atmosféře je vysoké množství
skleníkových plynů. Samozřejmě tím myslí ten proklínaný CO2.. Nikde jsem se ale
se nedočetl, co to vysoké množství znamená. Že by čtyři setiny procenta ? Lépe
je psát 400 ppm, to zní tak nějak odborněji.. CO2 je těžší než vzduch, kdyby tomu
tak nebylo, nemohla by probíhat fotosyntéza.. Tak kolik je ho v atmosféře??
Odpovědět
Sl

Slovan

19.6.2019 13:44
Zdá se mi, že bychom měli mít více CHKO, ale i NP. Za těch 14 let byli vyhlášeny jen dvě CHKO. Přitom těch míst, které by si zasloužili ochranu je u nás mnohem více - Litovelské Pomoraví (klidně i NP), Ždánický les, Krušné hory, Rychlebské hory, Soutok Moravy a Dyje, Poorličí, Novohradské hory, Chřiby nebo Vizovické vrchy.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.6.2019 13:44
Zdá se mi, že bychom měli mít více CHKO, ale i NP. Za těch 14 let byli vyhlášeny jen dvě CHKO. Přitom těch míst, které by si zasloužili ochranu je u nás mnohem více - Litovelské Pomoraví (klidně i NP), Ždánický les, Krušné hory, Rychlebské hory, Soutok Moravy a Dyje, Poorličí, Novohradské hory, Chřiby nebo Vizovické vrchy.
Odpovědět
LL

Lemra Líná

19.6.2019 17:30
Olovo v benzínu zase mělo způsobovat větší tvorbu mraků a tedy více srážek a ochlazení povrchu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist