https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/putina-rozlitil-unik-tisicu-litru-ropy-v-arktickem-norilsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli úniku ropy platí stav nouze v ruském Norilsku. Řeka se bude vzpamatovávat desítky let

4.6.2020 08:32 | MOSKVA (ČTK)
Vyhlášení stavu nouze má uspíšit likvidaci havárie. Ilustrační obrázek
Vyhlášení stavu nouze má uspíšit likvidaci havárie. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NOAA
Ruský prezident Vladimir Putin schválil vyhlášení stavu nouze v polárním městě Norilsk, kde z tamní elektrárny a teplárny uniklo velké množství ropného paliva do řeky. Putin v přímém televizním přenosu káral vysoce postavené hodnostáře, že se o všem dozvěděli příliš pozdě a nedokázali správně reagovat.
 

Z nádrže elektrárny podle vyšetřovatelů 29. května uniklo více než 21 000 tun paliva a maziv. Většina, asi 16 000 tun, se podle ekologů vlila do řeky Ambarnaja, zbytek se vsákl do půdy. Státní agentura pro rybolov odhadla, že potrvá desítky let, než se řeka vzpamatuje. Vyhlášení stavu nouze má uspíšit likvidaci havárie.

Putina podle ruských médií rozčililo prohlášení gubernátora Krasnojarského kraje Alexandra Usse, že likvidovat následky havárie bude problematické, protože uniklé palivo je možné jedině nechat shořet, ale s tím v případě tak ohromného množství nejsou v kraji žádné zkušenosti. A gubernátor tak nedokáže předpovědět, zda se vše podaří zvládnout během dvou týdnů. A tím své hlášení ukončil.

"Skončil jste. Ale co se má dělat? Vždyť to vy jste gubernátor!" zareagoval Putin. "Proč se úřady o tom, co se stalo, dozvěděly až po dvou dnech? Budeme se dozvídat o mimořádných situacích ze sociálních sítí?", soptil prezident a ptal se gubernátora, zda je vůbec při smyslech.

Putin také pohrozil vyšetřováním řediteli energetického podniku, kterému elektrárna patří. Věcí se už zabývá generální prokuratura.

Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

5.6.2020 08:54
kde berete údaj,, bude se vzpamatovávat desítky let,, , naprostý nesmysl, kdy byla havárie vrtu v Mexickém zálivu? kdy se valio do moře obrovské množství ropy a zamořilo to půl Floridy a jaký je stav dnes ,nebo havárie tankeru na Aljašce, to bylo nejméně 100 000t,
každá havárie je zlá ,ale když je zdravá příroda obvykle si poradí ,ale musí být zdravá
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.6.2020 17:50 Reaguje na vaber
Jenže tam asi moc zdravá nebude.
A hlavní je, že v Mexiku i na Aljašce to podchytili zavčas, jely ihned obrovské sanační práce, norné stěny, odčerpávání ropy i bagrování znečištěného písku atd. atd. atd. a stejně to tam trvalo dlouhá léta. A co se bude dělat asi tak na Sibiři???
Jen žvanění a kecy, jinak kulový. Prostě jak dycky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist