Rada Jihočeského kraje nesouhlasí se zonací NP Šumava
"Upozorňuji, že nejsme ti, kteří chceme na Šumavě kácet, stavět tam sjezdovky, hotely a tak dále. I když z toho budeme obviňováni. My chceme, aby Šumava zůstala zelená, a chceme, aby se zasahovalo proti kůrovci," řekl Stráská. Dodala, že pokud bude letos suchý a teplý rok srovnatelný s loňským, hrozí v lesích ještě větší kůrovcová kalamita. Podle hejtmanky může zasáhnout i Šumavu.
Nový návrh zonace šumavského národního parku rozdělil krajinu do čtyř oblastí. Nejpřísnější režim má platit pro více než 27 procent plochy. Dále následuje zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí a zabere 24,6 procenta. Poté je zóna přírodní péče s více než 46 procenty a nejmenší území je vyčleněno pro takzvanou kulturní krajinu. Bude se rozkládat na 1,2 procenta území parku a nachází se v ní hlavně obývané a zastavěné lokality.
O novém členění bude 5. dubna jednat rada šumavského národního parku, Jihočeský kraj bude na jednání prezentovat své stanovisko. Podobu nových zón pak musí schválit ministerstvo životního prostředí. Nové členění bude platit 15 let a po tu dobu se nesmí měnit.
reklama