https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rada-jihoceskeho-kraje-nesouhlasi-se-zonaci-np-sumava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rada Jihočeského kraje nesouhlasí se zonací NP Šumava

28.3.2019 14:09 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Nový návrh zonace šumavského národního parku rozdělil krajinu do čtyř oblastí. Ilustrační snímek.
Nový návrh zonace šumavského národního parku rozdělil krajinu do čtyř oblastí. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Hubený / NP Šumava
Rada Jihočeského kraje nesouhlasí s návrhem nového členění území šumavského národního parku do zón. Vadí jí narůstající prostor bezzásahového území. Návrh počítá s více než 27 procenty území zóny přírodní, která má být zcela ponechána přírodním procesům. Výhledově navíc nevylučuje, že by do tohoto režimu mohlo přejít dalších téměř 25 procent plochy parku. Stanovisko rady Jihočeského kraje dnes novinářům tlumočila hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).
 

"Upozorňuji, že nejsme ti, kteří chceme na Šumavě kácet, stavět tam sjezdovky, hotely a tak dále. I když z toho budeme obviňováni. My chceme, aby Šumava zůstala zelená, a chceme, aby se zasahovalo proti kůrovci," řekl Stráská. Dodala, že pokud bude letos suchý a teplý rok srovnatelný s loňským, hrozí v lesích ještě větší kůrovcová kalamita. Podle hejtmanky může zasáhnout i Šumavu.

Nový návrh zonace šumavského národního parku rozdělil krajinu do čtyř oblastí. Nejpřísnější režim má platit pro více než 27 procent plochy. Dále následuje zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí a zabere 24,6 procenta. Poté je zóna přírodní péče s více než 46 procenty a nejmenší území je vyčleněno pro takzvanou kulturní krajinu. Bude se rozkládat na 1,2 procenta území parku a nachází se v ní hlavně obývané a zastavěné lokality.

O novém členění bude 5. dubna jednat rada šumavského národního parku, Jihočeský kraj bude na jednání prezentovat své stanovisko. Podobu nových zón pak musí schválit ministerstvo životního prostředí. Nové členění bude platit 15 let a po tu dobu se nesmí měnit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist