https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radioaktivni-vodu-z-fukusimy-zacne-japonsko-do-oceanu-vypoustet-ve-ctvrtek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radioaktivní vodu z Fukušimy začne Japonsko do oceánu vypouštět ve čtvrtek Aktualizováno

22.8.2023 10:38 | TOKIO (ČTK)
Nádrže na vodu z elektrárny.
Nádrže na vodu z elektrárny.
Radioaktivní vodu z těžce poškozené jaderné elektrárny Fukušima začne Japonsko do Tichého oceánu vypouštět ve čtvrtek. Podle agentur AP a Reuters to dnes uvedl japonský premiér Fumio Kišida po jednání se členy svého kabinetu.
 

Z asi tisícovky nádrží v areálu elektrárny bude postupně vypuštěno více než 1,3 milionu tun kontaminované vody, která byla použita pro ochlazování reaktorů, jejichž jádra se při silném zemětřesení a cunami v roce 2011 roztavila. Pro uskladňování vody již dochází místo. Plán před dvěma roky schválila japonská vláda jako klíčový krok pro definitivní uzavření fukušimské elektrárny.

Japonci vodu čistí pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku, jenž se těžko separuje. Tritium je podle vědců pro lidský organismus škodlivé jen při vysoké koncentraci, což ale ve Fukušimě po zředění a při postupném dlouhodobém vypouštění v zásadě nehrozí.

Ředění mořskou vodou bude probíhat v zařízení na pobřeží, odkud bude voda putovat dál do moře kilometrovým tunelem. Celý proces vypouštění potrvá několik desítek let. Firma TEPCO provozující elektrárnu Fukušima se podle agentury AP chystá vypustit za prvních 17 dnů 7800 tun vody. Do konce března příštího roku by mělo být vypuštěno 31.200 tun vody, čímž se vyprázdní pouhých deset nádrží. Tempo se poté zrychlí, píše AP.

"Vyzval jsem firmu TEPCO, aby se rychle připravila na vypouštění vody... Očekávám, že vypouštění začne 24. srpna, pokud k tomu bude vhodné počasí," prohlásil dnes premiér Kišida.

S plánem Tokia vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je tento postup v souladu s celosvětovými standardy a bude mít "zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí".

Proti jsou naopak mnozí místní obyvatelé a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti. Obavy mají i okolní země.

Správce Hongkongu John Lee v reakci na oznámení japonské vlády dnes řekl, že je rezolutně proti plánu vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny Fukušima. Hongkong podle něj okamžitě zavede kontroly dovozu mořských produktů z Japonska.

Podle agentury Reuters je Hongkong po Číně pro Japonsko druhým největším trhem pro zemědělské a rybářské produkty. Čína, která je nejtvrdším kritikem japonského plánu na vypouštění vody z Fukušimy, minulý měsíc oznámila zákaz dovozu potravin ze zhruba pětiny japonských prefektur. Potraviny dovezené z dalších částí ostrovní země přísně kontroluje.

Jižní Korea dnes uvedla, že po vědecké a technické stránce nemá s plánem Tokia problém, což ale nutně neznamená, že ho podporuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

23.8.2023 17:59
Tritium vzniká u všech JE a je standardně odváděno odpadní vodou.
Množství tritia vznikající před havárií a po havárii se nějak významně řádově nezměnilo. Co se změnilo je, že tritium se před havárií vypouštělo do odpadní vody průběžně a nyní se muselo extrahovat z jiných vod a tím se nahromadilo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist