Rakušan: Pokud EU najde shodu, může to vést k uklidnění trhů s energiemi Aktualizováno
Podle Rakušana existuje shoda na vzniku státního obchodníka s energiemi, který zajistí výhodnější ceny pro veřejný sektor. O licenci na obchodování s elektřinou a plynem už podal žádost u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) státní podnik Prisko.
Na středečním zasedání kabinet také diskutoval o způsobech, jak legislativně umožnit vládě, aby mohla zasáhnout a reagovat na výkyvy cen například regulací nebo zastropováním cen energií. Hovořil také o pomoci nejrůznějším segmentům firem.
"Pokud dojde (na zasedání ministrů pro energetiku) k nějaké elementární shodě, může vést i k uklidnění evropských trhů s energiemi. Na základě toho, co se dohodne, budeme aplikovat jeden z národních scénářů, kterými se vláda zabývala," řekl Rakušan.
Kabinet by měl mimořádně jednat v pondělí v podvečer a následně představit detaily podpory. "Je potřeba udělat i změny, aby kompetence, operativnost vlády v rychlém rozhodování byla," dodal vicepremiér. Vláda podle něj pomůže zranitelným a lidem, kteří by nezvládli platit zálohy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes novinářům řekl, že lidem nemůže zaručit možná nejkomfortnější zimu, ale nemusejí se bát, že budou v mrazu, nebo nebudou mít energie z čeho zaplatit.
Síkela dále upozornil na to, že trh s energiemi selhal a je třeba, aby stát poskytl pomoc. Je podle něj třeba ale najít taková řešení, aby nebyly nadměrně zatíženy státní finance pro budoucí generace.
Svolání mimořádného zasedání evropských ministrů pro energetiku inicioval právě Síkela. Zmínil, že z některých stran slyší kritiku, že tak měl učinit dříve. "Možná, že kdybych radu svolal o týden dříve, nenašel bych pro to v Evropě většinu. V této chvíli ostatní státy potvrdily, že je správný čas," dodal.
Síkela ve středu uvedl, že pro podniky jeho resort připravuje program kompenzací. Minulý týden mluvil o náhradách podnikům ze zpracovatelského odvětví, které prokážou provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. Takové nastavení se podle něj ukázalo jako nedostatečné. Nový návrh proto počítá s kompenzacemi pro firmy, kterým kvůli současné krizi klesla ziskovost, řekl.
Evropští ministři by v pátek podle Síkely měli probrat několik variant řešení krize. Česká republika bude chtít na jednání zařadit například tzv. iberijský model, který by na trhu odděloval ceny elektřiny a plynu. Síkela chce otevřít i diskusi o možnosti omezení prodejů emisních povolenek.
Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Pavel Hanzl
8.9.2022 11:30Odstrašující příklad je Maďarsko.
Zastropovali cenu benzínu a nafty neskutečně komplikovaným způsobem a výsledek se dostavil. Obrovské výdaje SR a hodně benzínek zavřelo.
Přitom se Orbán plazí před Putinem a je závislý na jeho plynu i ropě.
To je přesně ta situace, která dostala do krize Německo a nás.
Až nastane správný čas (a to Putin umí velmi dobře odhadnout), tak jim to zavře celý a jaký bylo Maďarsko??
Jiří Svoboda
8.9.2022 12:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.9.2022 12:30 Reaguje na Jiří SvobodaAle už jdou ceny dolů, vykopnout mužika úplně, tak se to uklidní celý.
Jiří Svoboda
8.9.2022 13:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.9.2022 14:06 Reaguje na Jiří Svoboda"Česko však omezení zatím nepocítilo, do země nadále proudí v jednotlivých dnech 60 až 90 procent obvyklých dodávek, v průměru 34 milionů kubíků denně. Jde o plyn z Norska, Nizozemska a Belgie, který částečně kryje nižší letní spotřebu, částečně jde do zásobníků jako rezerva na zimu."
Darth Bane
8.9.2022 16:54 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
9.9.2022 10:04 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
9.9.2022 10:03 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
8.9.2022 20:34"Nemusí jít o krizi jen pro tuto zimu," řekla Croftová v úterý v rozhovoru pro CNBC. "Mohla by to být krize na několik zim, protože pokud nebude žádný plyn, bude mít Evropa do budoucna obrovský problém se zásobováním."
Zdroje: markets.businessinsider.com
Pavel Hanzl
8.9.2022 21:25 Reaguje na Miroslav VinklerMáte utkvělou představu, že Evropa je obydlena totálními kretény a idioty a jejich prosperita jim spadla z Paroubkova Marsu.