https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/renovace-domu-a-ciste-vytapeni-snizi-vydaje-za-energie-o-tretinu-uvadi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Renovace domů a čisté vytápění sníží výdaje za energie o třetinu, uvádí studie

12.5.2022 13:21 | BRUSEL (ČTK)
Posuzování energetické náročnosti domu.
Posuzování energetické náročnosti domu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zlepšení energetické náročnosti budov v kombinaci s efektivním využitím peněz z prodeje emisních povolenek by mohlo domácnostem s nízkými příjmy snížit výdaje za energie až o třetinu. Uvádí to studie nevládní organizace Institut pro evropskou energetickou a klimatickou politiku (IEECP), která se zaměřila na deset zemí EU s nejvyšší energetickou chudobou, mezi něž patří i Česko. Zmíněná opatření, s nimiž počítá unijní klimatický plán známý jako Evropská zelená dohoda, mohou podle studie zvýšit disponibilní příjem domácností řádově o jednotky procent.
 

Studie se zabývala situací lidí ohrožených energetickou chudobou, kterých je podle IEECP 50 až 125 milionů z celkových 450 milionů obyvatel EU. Tito lidé si nemohou dovolit vyhovující vytápění svých domů, které jsou často na nejnižších úrovních energetické náročnosti. Analytici z institutu dospěli k závěru, že pokud by se energetická náročnost domů těchto lidí zvýšila na škále do roku 2033 na standard E a do roku 2040 na úroveň D, ušetří průměrně 19 procent svých výdajů za energie. Pokud by navíc přešli z vytápění fosilními palivy na obnovitelné zdroje, úspora bude okolo 30 procent.

Analytici modelovali možné scénáře pro Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Itálii, Španělsko a Portugalsko. V českém případě by podle nich nejchudší domácnosti v roce 2050 ušetřily 34 procent výdajů za energie a jejich disponibilní příjmy by vzrostly o 2,41 procenta. Domy a byty v Česku budou v zájmu energetických renovací podle studie potřebovat investice 11,8 miliardy eur (téměř 300 miliard Kč).

Evropská komise v rámci přechodu ke klimaticky šetrnému provozu budov počítá mimo jiné s tím, že EU zpoplatní emise z jejich vytápění a část takto získaných peněz poskytne členským zemím na tyto investice. Unijní státy mohou do zvyšování energetické náročnosti budov a jejich ekologického vytápění dávat i peníze z mimořádného fondu obnovy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

12.5.2022 13:38
Ceny energií vzrostly tak, že nejméně za energie zaplatí ti, kteří zůstanou u spalování všeho hořlavého, co v okolí najdou. A je jedno, jestli v kamnech, nebo kotli.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.5.2022 14:24
Zbourání starého domu pak ušetří 100% investice a sníží náklady na energie na nulu.
Jinak EU je spolek zloduchů - viz " EK počítá mimo jiné s tím, že EU zpoplatní emise z jejich vytápění a část takto získaných peněz poskytne členským zemím na tyto investice. " -- čirý kreténismus.
Odpovědět
kk

karel krasensky

12.5.2022 14:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
1+
Odpovědět
kk

karel krasensky

12.5.2022 15:00
Neví někdo z vás diskutujících náhodou jak zateplit stan.Děkují za informace.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.5.2022 08:35 Reaguje na karel krasensky
Radou jednoho šetřílka je mít v domě max.+14 stupňů C a spát
ve spacáku. V noci má tak prý "teploučko", ve dne je v práci, odpoledne v hospodě a do jara má plíseň na stěnách a textilu. Zatuchlinou smrdí i on, ale ušetřil a v pondělí letí do USA
kouknout se, jak se šetří v domech s jednoduchými okny a
sendvičovými stěnami papundekláčů ( dřevostavby)! Náš vzor!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.5.2022 19:15
Stojí Husák se Štrougalem před masnou před, kterou je fronta a Husák dí "my nemáme maso?" My máme, ale oni ho nemají.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.5.2022 19:48
Povzbudivá vize, ale nyní se píše rok 2022 a hrozí nedostatek paliv.
Zateplovací materiály podražily o sto a více % a ceny práce rovněž. Čím
větší zájem o zateplování, tím větší nárůst cen a strop bude kde?
Některé stavby nelze zateplit(památky, průmyslové provozy) a co s nimi?
Tato "léčba" šokem se EU vymstí a hrozí její zánik, protože rychlost
změn je sice stejná všude, ale startovní čára je jiná a ti na chvostu
budou uvažovat, zda budou na chvostu do nekonečna. Nadějí je Ukrajina,
která je v EU na chvostu nahradí. Budou tak průměrní a spokojení.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

12.5.2022 22:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Počítám, že min. budou chtít 30cm polystyrenu na 60cm zeď 100 let starého baráku. Okna projistotu zabednit taky polyšem. Jako úlevu se ponechá mít jeden průzor ven dle přání majitele.
Odpovědět

vladimír šmídl

13.5.2022 22:44 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Až tohle uděláte , zjistíte, že v zemljance s polystyrenem je to ono. Zbývá dořešit , jak to udělat , aby vodní pára kondenzovala někde neškodně.
Odpovědět

vladimír šmídl

13.5.2022 22:53 Reaguje na vladimír šmídl
Dovětek: Denní světlo vám chybět nemusí ,soudobá svítidla z e-shopů vykazují 130lm/W. Dnes je prostě levnější si posvítit, než si zatopit v kamnech.
Odpovědět
va

vaber

13.5.2022 09:40
zateplovat je třeba tam, kde se teplo ztrácí a to je z lidského těla ,
takže kožichy ,kabáty, spodky a teplé prádlo
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.5.2022 11:38 Reaguje na vaber
1+
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist