Resorty průmyslu a životního prostředí aktualizovaly klimaticko-energetický plán
První Vnitrostátní plán České republiky vypracovaly resorty v roce 2020, kdy ho rovněž schválila Evropská komise s tím, že nařízení vyžaduje aktualizaci a její opětovné schválení do 30. června 2024. Plán umožní plnit podmínky vyplývající z evropských závazků při dekarbonizaci ekonomiky v energetice, budovách, dopravě a průmyslu.
"Návrh aktualizace plánu finalizujeme a po schválení vládou ho odešleme Evropské komisi. Ačkoliv byl původní termín pro odeslání návrhu 30. června 2023, s ohledem na prodlužující se vyjednání relevantní evropské legislativy jsme stejně jako řada dalších členských států využili možnost zaslat návrh plánu v pozdějším termínu," uvedl vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO René Neděla.
Plán je podle ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zásadní dokument pro vývoj české energetiky. "Jasné je, že budeme muset výrazně přidat v oblasti obnovitelných zdrojů, ve které jsme v minulosti zaspali. Na druhou stranu se dá očekávat postupný útlum výroby energie z uhlí. Svoji roli sehraje také výroba elektřiny i tepla z jádra a očekáváme také větší využívání plynu jako přechodného energetického zdroje," uvedl Síkela.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) doplnil, že model v roce 2030 počítá s tím, že podíl obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě bude 30 procent. Podíl je nyní asi 17 procent. "Nutno také připomenout, že cílem České republiky je směřovat k dosažení klimatické neutrality do roku 2050," dodal.
reklama