https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-cina-chce-nahradit-uhli-vetrem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Čína chce nahradit uhlí větrem

8.10.2003 12:14 | PRAHA/PEKING (EcoMonitor)
V údolí, kterým se prohání vítr a ovce, v pohoří Tianshan v nejsevernější čínské provincii Xinjiang, vyrostlo 172 větrných turbín, jež mají dodat čistší energii neustále se rozrůstající ekonomice nejlidnatější země světa. Větrná energie, dobře přístupná a ekologicky příznivá, by mohla Čínu zbavit smogu z elektráren spalujících nekvalitní uhlí i surovou ropu dováženou z Blízkého východu.
 

Nepřehlédnutelné bílé stožáry větrných turbín září v šedohnědé měsíční krajině hor Tianshan a pod nimi vodí svoje stáda ovčáci. Největší větrná farma v Čínské lidové republice by měla vyrobit ročně 90,5 MW elektrické energie, což pokrývá 3 % spotřeby Urumqi, hlavního města provincie Xinjiang. "Čína se obrací k ekologicky čistým zdrojům energie. Větrné elektrárny neprodukují škodlivé emise jako fosilní paliva a narozdíl od ropy a zemního plynu je vítr nevyčerpatelným zdrojem energie," říká Sun Hao ze společnosti Xinjiang Tianfeng větrná energie, která spravuje elektrárny. "Tato provincie má výborné podmínky pro alternativní zdroje energie. Tak dobré, jako se dají najít ve Spojených státech."

Společnost již pracuje na plánu, jak zvýšit výkon farmy na 140 MW. Peking, s vědomím nedostatku energie způsobeném obrovským nárůstem výroby, uvolnil 1,9 miliardy dolarů na stavbu dalších 30 větrných farem. Jenže využívání elektřiny vyrobené turbínami, podle Evropské asociace větrné energie jde o nejrychleji se rozšiřující zdroj energie, nebude v žádném případě levnější. Větrné elektrárny dnes vyrobí 468 MW ročně a jejich výraznější prosazení si vyžádá ještě obrovské investice. Čína spotřebuje ročně 356 000 MW energie. Pro srovnání Německo, které nejvíce využívá větru k výrobě elektřiny vyprodukuje 12 000 MW a Spojené státy, na žebříčku druhé ve využívání větrné energie, 4685 MW energie.

Evropská asociace větrné energie odhaduje 30% roční nárůst instalovaných větrných elektráren s celosvětovou kapacitou 32 000 MW na začátku roku 2003. Do roku 2020 by měla větrná energie pokrýt 12 % celosvětové spotřeby elektrického proudu. Čína, která dlouho neuvažovala o zavedení alternativních zdrojů energie, teď ve velkopanském stylu reorganizuje svoje zdroje energie. Kromě omezování provozu některých jaderných a tepelných elektráren také na začátku června začala napouštět největší hydroelektrárnu na světe Tři soutěsky. Přesto se alternativní zdroje nevyrovnají uhlí, ze kterého se vyrábí 70 % čínské energie. Dalších 25 % pochází ze surové ropy a 3 % ze zemního plynu. Větrné elektrárny pokryjí sotva 1 %.

Velký problém bude i cena elektrického proudu. Společnost Tianfeng hodlá dodávat elektřinu do rozvodné sítě za 6 centů za jednu kilowatthodinu, což se ukazuje jako značně nevýhodné ve srovnání s jinými zeměmi, které prodávají proud z větrných turbín za cenu kolem 4 centů za KWh, nemluvě o ceně z fosilních paliv, která se pohybuje kolem 2,5 centu za KWh.

Podle článku Godwina Chellama Reuters 06. 10. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist