https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-eu-jedna-o-upravach-navrhu-na-snizeni-spotreby-plynu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: EU jedná o úpravách návrhu na snížení spotřeby plynu

25.7.2022 18:17 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská unie jedná o úpravách návrhu Evropské komise (EK) na snížení spotřeby plynu. Diplomaté dnes diskutují o revizi návrhu, který připravila Česká republika a který zahrnuje výjimky v případě, že si situace vyžádá povinné omezení spotřeby. Informuje o tom agentura Reuters, která k návrhu získala přístup. Česko je nyní předsednickou zemí EU, v úterý by se měli pokusit dosáhnout dohody ohledně snižování spotřeby plynu ministři energetiky členských zemí EU.


reklama

 

Evropská komise minulý týden navrhla, aby členské země EU kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezily v nadcházející topné sezoně spotřebu plynu o 15 procent. Tento cíl by měl být dobrovolný, Brusel by však podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, a učinit tak snížení spotřeby v celé EU povinným.

Řada zemí EU má vůči tomuto návrhu výhrady. Objevily se pochybnosti, zda by EK měla mít v případě nouze právo snížení spotřeby nařídit. Některé země navíc považují za nesprávné, že navrhovaný rozsah snížení spotřeby plynu je pro všechny členské státy stejný.

Revidovaný návrh podle Reuters předpokládá zachování dobrovolného rozsahu snížení spotřeby pro všechny země. Zahrnuje ale řadu výjimek v případě povinného omezení spotřeby. Země, které nemají plynovou síť propojenou se zbytkem EU, například Irsko a Malta, by podle návrhu byly z povinného omezení spotřeby vyňaty. Po zemích s velkým objemem zásob zemního plynu a zemích, které plyn vyvážejí, by pak revidovaný návrh vyžadoval mírnější snížení spotřeby. Výjimku by mohla dostat i klíčová průmyslová odvětví, například chemický a ocelářský průmysl, uvedl Reuters.

Návrh také předpokládá, že rozhodnutí o přechodu od dobrovolného k povinnému snižování spotřeby by měly na starosti spíše vlády členských zemí než Evropská komise. Tento přechod by tak vyžadoval většinovou podporu členských zemí.

Někteří diplomaté revidovaný návrh přivítali jako základ pro dohodu. Jiní však vyjádřili pochybnosti, zda se při tak velkém počtu výjimek podaří snížit spotřebu natolik, aby EU přestála zimu i v případě zastavení dodávek z Ruska.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

25.7.2022 18:51
Navrh připravila Česká republika.Doufám,že na vyprácování návrhu se podílel i ministr zemědělství Jurečka,který nedávno navrhoval vyrábět metan z kravincu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.7.2022 20:13
Nedostatek plynu ?

Stačí , aby Německo vydalo certifikaci pro Nord Stream II s kapacitou cca 60 mld. m3 a uzavřela se třeba jednorázová smlouva na nezbytně nutnou dobu 2-3 roky. Rusové plyn poslat mohou, ale furianti z Bruselu o tento plyn zájem nejeví.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2022 09:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
pokud mají být sankce zřejmé, nemůžeme si brát přestávky mezi dějstvími podle toho, jak se nám líbí...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 11:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Cha cha, vy jset to fakt pořád ještě nepochopil? To fakt není možný!!
Kdyby Putin chtěl posílat plyn (plnit smlouvy), pošle jej Jamalem.
Zkuste vymudrovat, proč to nedělá.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2022 09:16
tavit sklo na 85% je asi blbost nebo tvářet ocel o 15% nižší teplotou je nesmysl
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 11:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Stačí zavřít jednu ze tří skláren úplně a jste v pohodě. Kolik provozů za koronáče stálo a zřítili jsme se??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 12:50 Reaguje na Pavel Hanzl
To samozřejmě lze, a možná na to dojde, ale výsledek nebude žádná radost.

No, nezřítili jsme se ... bo Bába s Alenkou zaťali sekeru:-))). Bez ní by to byl kua fičák ... což samozřejmě nic nemění na tom, že ji zaťali trochu cu fíl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 14:15 Reaguje na Svatá Prostoto
Hlavní radost je zbavit se ruského vydírání. A protože jsme závislí jak poslední volové, bude to drahý.
Jakmile budem nevydíratelní, ceny spadnou a můžem žít normálně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlavní radost je nezmrznout.

Ceny klesnou, ale je otázka o kolik a za jak dlouho. Vono když vím, že plyn z Ruska brát nemůžete/nechcete, a že vám teda nezbyde nic moc jiného, než brát ten můj ... tak s nějakým snižováním ceny fakt nebudu spěchat:-))).

A ti, co z Ruska odebírat budou, a Rus jim to dá vždy levněji, tak budou mít nižší náklady a tím se zvýší jejich konkurenceschopnost.

To jen tak pro uvedení do obrazu:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 15:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud má dnes Evropa deset dodavatelů plynu, diktovat si nemůže žádný. Navíc dodávají víc, než stíhají terminály.
A ti, co z Ruska odebírat budou (jen hloupí Maďaróni?) se musí pořád klepat, že jim to Rus blokne.
Běžně vydírá a řekne: "hlupy Orbáne, zablokoješ v EU centrální nákup plynu z Izrele. Zablokuješ vstup Finska a Švédska do NATO. Veřejně uznáš Luhanskou a Doněckou republiku. Veřejně prohlásíš, že agresorem je Ukrajina a Západ útočí na území Ruska atd. atd. atd. Pokud ne, máš po plynu, po ropě i po Paksu. tj poptákách. čus"
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 16:51 Reaguje na Pavel Hanzl
A už z toho Orbán něco udlělal? Nebo jste byl jen na slunku bez kloboučku:-)))?

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2022 10:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Zatím jen zablokoval dopravu zbraní Ukrajině přes maďarské území, odmítl jí jakkoliv pomoci, snažil se zablokovat vstup Švédskta a Finska do NATO, sabotoval některé sankce, (na kágébáka Kyrila) atd. Ale Puťka dokáže být trpělivý a ve vydírání je skutečný kadet, Orbána drží pod krkem fest.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 15:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Radši zmrznu jak drozd, než mít za premiéra plazivého Orbána.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 16:48 Reaguje na Pavel Hanzl
To se to kecá ... v teple:-).

Hlavně při vědomí, že jste sovětským bolšánům dělal poskoka za pár bonů:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 21:17 Reaguje na Svatá Prostoto
kdyby blbost nadnášela....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2022 12:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Zato jsem tam pochopil, co jsou Rusi zač. To je zkušenost k nezaplacení. Což vy nedáte nikdy.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist