https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-gm-bavlnik-by-nasytil-pul-miliardy-lidi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: GM bavlník by nasytil půl miliardy lidí

22.11.2006 02:18 | PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor)
Vědci zjistili, jak by se pomocí bavlníku dalo nasytit až půl miliardy lidí. Biotechnologové z texaské A&M University v pondělí oznámili, že geneticky upravili bavlník tak, aby jeho semena obsahovala minimální množství jedovatého gossypolu, díky tomu budou poživatelná pro lidi, napsala agentura Reuters.
 

bavlník
Pole s bavlnou v Texasu.
Foto: USDA Natural Resources Conservation Service
"Chutnají docela dobře. Připomínají mi cizrnu," řekl podle agentury Keerti Rathore, vedoucí vývojového týmu. "Musím říct, že je to lepší než sója," dodal. Semena geneticky modifikovaného bavlníku mohou být rozemleta na mouku, ze které lze vyrobit chleba i jiné potraviny. Gossypol je pro lidi v případě konzumace toxický, poškozuje totiž srdce a játra. Rathore a jeho vědecký tým použili metodu podobnou jako při výzkumu léčby rakoviny a AIDS - tzv. RNAi (RNA interferenci). Při ní je utišena aktivita genu, v tomto případě bylo sníženo množství gossypolu v semenech bavlníku, která jsou jinak velmi bohatá na proteiny.

"Účelem výzkumu však nebylo snížit hladinu gossypolu v celé rostlině, ale pouze v semenech. A to se povedlo," řekl Rathore. Látka totiž pomáhá při obraně před nemocemi a hmyzem. GM bavlník by tak mohl posloužit jako strava bohatá na bílkoviny pro hladovějící obyvatele světa. Dobře splňuje všechna kritéria stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO) i FDA (nejvyšším orgánem pro povolování nových léčiv v USA) pro potraviny, prohlásili vědci.

"Čistě teoreticky: kdyby byla všechna bavlníková semena, která se dnes vypěstují, určena k výživě lidí, pokryla by se potřeba bílkovin půl miliardy obyvatel Země," řekl Rathore. "V současné době přichází většina těchto bílkovin nazmar," poznamenal vědec. Bavlníková semena jsou totiž často využívána jako krmivo pro dobytek, jehož trávicí ústrojí dokáže gossypol rozložit, píše Reuters. Gossypol obsahují žlázky na nadzemní části rostliny bavlníku.

Bavlna se používá již tisíce let k výrobě oblečení a dalšího textilu. Na každou libru bavlněného vlákna však připadá také 1,6 libry semen. Každoročně je na světě vyprodukováno okolo 44 milionů tun semen bavlníku, která obsahují 21 procent oleje a okolo 23 procent bílkovin. Bavlna se pěstuje v 80 zemích světa, kromě USA a Austrálie především v rozvojových zemích. Vědci odhadují, že bude trvat ještě nejméně deset let, než se podaří vyvinout odrůdy vhodné ke komerční produkci. V padesátých a šedesátých letech minulého století se vědcům již povedlo vypěstovat bavlník bez gossypolových žlázek, ale z komerčního hlediska to byl propadák, protože se rostliny nedokázaly ubránit škůdcům ani nemocem, napsala agentura Reuters.

Podle článku Willa Dunhama z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 21. 11. 2006


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist