https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-ochranci-se-obavaji-o-delfiny-dovazene-do-mexika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Ochránci se obávají o delfíny dovážené do Mexika

22.7.2003 14:36 | PRAHA/CANCUN (EcoMonitor)
Ochránci životního prostředí se obávají o fyzický stav až 25 delfínů odvezených letadlem z Šalamounových ostrovů do mořského parku v Mexiku. Jedná se o jedince ze dvou set divokých delfínů skákavých chycených na Šalamounových ostrovech, kteří čekají v plechových ohradách na prodej. Nevládní organizace to označily za "zločin na zvířatech".
 

"Je to největší případ vývozu živých delfínů naráz, který se kdy dostal na veřejnost," prohlásil Ben White z Institutu ochrany zvířat (AWI) ve Washingtonu. Podle něj budou zvířata po cestě do karibské oblasti ve velmi špatném stavu. Ochránci životního prostředí se navíc obávají, že vytržení delfínů z jejich přirozeného ekosystému v jižním Pacifiku by jim mohlo přivodit trauma, stejně jako nebezpečí, že delfíni by mohli infikovat novými nemocemi populaci vodních živočichů v tropickém moři kolem poloostrova Yucatan.

Zatímco v pondělí australská státní správa naléhala na Šalomounovy ostrovy, aby přehodnotily svůj záměr, delfíni byli naloženi na palubu brazilského nákladního letounu DC-10 do kontejnerů podobných rakvím, uvedla australská média. Podle Australian Associated Press chudí rybáři, kteří žijí na více než tisíci ostrůvcích, prodávají jednoho delfína za 260 dolarů. Zvířata jsou určena pro vodní park v Cancunu, kde s nimi návštevníci mohou plavat, za což zaplatí 900 pesos (cca 2400 Kč), nebo se s nimi mazlit ze břehu za 489 pesos.

Sydney vyzvalo Mexiko, aby zakročilo proti obchodu se zvířaty. Georgita Ruizová z mexické vládní agentury ochrany životního prostředí říká, že pro to není žádný důvod. "My jsme první, kteří se zaměřují na to, aby takovéhle věci probíhaly přísně podle zákona. Ale neshledaly jsme nic, kvůli čemu bychom měli tento dovoz zakázat." Podle Ruizové všechna rozhodnutí před dovozem kytovců byla konzultována s vědeckými odborníky. Zvířata prý prošla před cestou důkladnou prohlídkou, aby se zabránilo přenosu cizích nemocí. Mexické nevládní organizace však oponují tím, že je nezákonné odvážet exotické druhy zvířat do přírodně chráněných oblastí.

"Jsou to delfíni zvyklí na studenou vodu a tady máme 28 °C. Problématická je teplota a kvalita vody, druhy živočichů, kteří zde žijí, a koneckonců i potrava, není logické je sem brát," říká Aracelie Dominguezová, zakladatelka sítě nevládních organizací ve státě Quintana Roo.

Obchod se živými delfíny je regulován Konvencí o mezinárodním obchodě s ohroženými druhy, která zakazuje dovoz, když poškozuje zvířata.

Podle článku Elizabeth Fullerton Reuters 21. 07. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist