Reuters: OSN používá jadernou technologii v boji s komáry přenášejícími malárii
Dánský entomolog Bart Knols pracující pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA) při OSN odhaduje, že ročně se ve světě objeví tři až pět set milionů případů onemocnění malárií. Na subsaharskou Afriku přitom připadá až 90 % případů. „Tato oblast také trpí většinovými náklady na ... úmrtnost,“ řekl vědec pro Reuters. Každých 20 sekund zemře na toto onemocnění jedno africké dítě. Lidé žijící v chudých a odlehlých vesnicích nemají obvykle možnost léčby. Knolsův výzkum směřuje k eliminování problému v zárodku tím, že zničí komáry, kteří přenášejí původce malárie.
Organizace IAEA je velmi známá svými inspekcemi v zemích jako je Írán nebo Irák, které jsou podezřelé z vyvíjení jaderných zbraní. Agentura používá své odborné znalosti také ke zničení mouchy tse-tse přenášející spavou nemoc.
Technika sterilizace hmyzu (SIT) má jednoduchý princip. Vědci vystaví samce radiaci, aby provedli sterilizaci. Samci jsou pak vypuštěni do přírody, aby se spářili se samičkami. Jejich vajíčka ale nebudou oplodněna, a ony nebudou mít mladé. „Plán pro boj s nemocí je založen na myšlence, že hmyzí populace se začne hroutit. To povede k vymýcení hmyzu a následnému vymýcení choroby,“ říká Knols, který sám v průběhu práce s komáry devětkrát malárií onemocněl.
Alan Robinson, entomolog z IAEA, tvrdí, že projekt za 4 miliony dolarů je stále ještě v plenkách. Popisuje ho jako velice riskantní. Nápad podle něj musí překonat ještě mnoho překážek než bude připraven na zkoušky v terénu. Za dalších pět let musí být dosaženo produkce milion sterilních hmyzích samců denně. Samci, které vědci chovají, musí být dosti statní, aby přežili vypuštění do přírody, a také houževnatí, aby zvítězili nad plodnými samci při páření. Samičky se páří jen jednou za život, který trvá dva týdny.
Knols a Robinson poukazují na skutečnost, že v sedmdesátých letech minulého století úspěšně použil metodu SIT Salvador a vyhubil komáry na části svého území. Vědci v laboratořích vypěstovali velké množství komárů, které sterilizovali a následně vypustili do malé oblasti o rozloze asi 15 km2. Dosáhli 100procentní sterilizace populace. Později rozjeli mnohem větší projekt, kdy ozářili milion samců za den. Ale po propuknutí občanské války byl projekt zastaven. Alan Robinson doufá, že jejich tým zvládne záměr lépe než se to povedlo v Salvadoru. Technologie sterilizace nebude moci být použita na celém území Afriky a bude muset být zkombinována s ostatními technikami kontroly populace k vyhubení škůdce. Žádná alternativa ke sterilizaci hmyzu ale není - jen ozařování. Vědec ho považuje za čistou techniku a dodává, že neexistuje žádné riziko kontaminace. Vypuštěný hmyz totiž není radioaktivní.
Podle článku Louise Charbonneaua, Reuters, 25. 4. 2004
reklama