https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-v-amazonii-vzniknou-nova-chranena-uzemi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: V Amazonii vzniknou nová chráněná území

4.6.2004 13:14 | PRAHA (EcoMonitor)
Brazilská vláda chce vytvořit dvě nová chráněné území na ploše milionů hektarů, aby pomohla zastavit drancování největších deštných pralesů planety. Rezervace by měla vzniknout ještě tento rok, jestliže se myšlenku podaří prosadit v parlamentu.
 

Brazilská ministryně životního prostředí Marina Silvaová doufá v úspěch při prosazování národních parků na území deštných pralesů. Podle ní je potřeba ochránit stejnou měrou jak přírodu, tak živobytí obyvatel. "Je to všechno o sjednocení ochrany přírody, rozvoji země a sociální spravedlnosti pro obyvatele," říká Silvaová.

V roce 2003 zmizelo 2,4 milionů hektarů pralesa, území větší než americký stát New Jersey. Jedná se o druhý nejvyšší počet stromů v historii ničení brazilských pralesů. Deštné pralesy v Amazonii zabírají plochu odpovídající velikostí polovině Spojených států a každý rok z jejich plochy ubývají hektary vykáceného lesa. Hlavně kvůli prodeji dřeva a hladu po nové zemědělské půdě.

Prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva byl dlouhodobě kritizován ochránci životního prostředí. Ti tvrdí, že se více zajímá o budování silnic a přehrad, než o zastavení ničení pralesů. Podle prezidenta je řešením kontrola využívání přírodního bohatství, což by pomohlo vytvořit nové pracovní příležitosti. Někteří ochránci jsou přesvědčeni, že vláda již měla ustavit absolutní ochranu amazonských pralesů, zatímco jiní předpokládají, že ubývaní přírodního bohatství nepovede k totální ochraně, ale k rozvoji trvale udržitelného hospodaření. "Jaký smysl má vytvářet nová chráněná území, když nejste schopen ochránit již existující?" říká David Cleary z organizace Nature Conservancy v Brazílii.

I když ministryně životního prostředí hovoří o vytvoření chráněného území na ploše větší než 13 milionů hektarů, vláda zatím počítá se skromnějším plánem. Zatím se mluví o rezervaci pokrývající 700 000 hektarů, kterou by měly tvořit především dva tichomořské parky, jejichž vybudování vláda včera oznámila. "Plán je to velmi dobrý, ale chceme vidět především výsledky," říká Rosa Lemos de Sa ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Fond daroval tento týden 500 000 dolarů na program ochrany pralesa.

Deštné pralesy v Amazonii jsou největší zásobárnou pitné vody na světě a domovem až 30 % všech druhů rostlin a živočichů na planetě. Přibližně 15 % rozlohy lesů již bylo zcela zničeno. V tichomořském deštném pralese, který leží na třetině Amazonie, zmizelo až dosud 7 % rozlohy.

Podle článku Andrewa HayeReuters 03. 06. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist