https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-virus-h5n1-muze-napadnout-vzacna-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Virus H5N1 může napadnout vzácná zvířata

29.3.2006 08:50 | PRAHA/JOHANNESBURG (EcoMonitor)
Virus ptačí chřipky by mohl ohrozit i vzácné druhy zvířat, například kočkovité šelmy, jako jsou tygři a leopardi, oznámil Program OSN pro životní prostředí (UNEP). Zejména se to týká zemí, jako je například Vietnam, kde žije mnoho druhů zvířat a tamní velké drůbežárny zasáhla epidemie ptačí chřipky, napsala agentura Reuters.
 

Virus by mohl podle Reuters ohrozit druhy zvířat od divokých prasat až po šimpanze, gorily a jiné lidoopy.
Foto: Ivan Mikšík
"Virem ptačí chřipky by se mohlo nakazit mnohem více druhů zvířat, včetně těch vzácných a ohrožených, než se původně předpokládalo," cituje prohlášení UNEP agentura Reuters. Na konferenci Úmluvy o biologické rozmanitosti v Brazílii bylo řečeno, že "přibývají důkazy o tom, že virus H5N1 může nakazit a usmrtit leopardy, tygry, cibetky, kuny, lasičky, jezevce a další.

Od konce roku 2003 již virus H5N1 zabil více než 100 lidí a během uplynulých několika týdnů se rychle rozšířil po Asii a postoupil i do Afriky a Evropy. Kvůli viru bylo také usmrceno okolo 200 milionů ptáků po celém světě. V Německu byl zjištěn případ nákazy H5N1 u kuny a u několika domácích koček a v Ázerbajdžánu u psa. V prosinci 2003 znenadání v thajské zoo uhynuli dva tygři a dva leopardi krmení kuřecím masem. Pozdější analýza vzorků tkání ukázala na virus H5N1.

UNEP rovněž varoval, že ptačí chřipka může pro vzácná zvířata znamenat i nepřímou hrozbu, pokud chudí lidé ve venkovských oblastech přestanou kvůli obavám z nákazy jíst drůbež a začnou si obstarávat maso lovem divokých zvířat. "Vybíjení drůbeže může zejména v rozvojových zemích, kde jsou kuřata hlavním zdrojem bílkovin, vést k tomu, že si lidé začnou lovit zvěř v lesích," píše se v prohlášení. "To by mohlo ohrozit druhy zvířat od divokých prasat až po šimpanze, gorily a jiné lidoopy." Opatření proti ptačí chřipce by se však podle UNEP měla rozhodně vyvarovat drastických zásahů jako vybíjení divokých ptáků a vysoušení mokřadů, píše Reuters.

Ptačí chřipka může mít katastrofální důsledky na ostrovní ekosystémy, které jsou zvláště křehké kvůli omezené rozloze a izolovanosti od ostatních ekosystémů. Kvůli této izolovanosti jsou ostrovy často domovem druhů, které se nikde jinde nevyskytují. Podle UNEP by některé ostrovy, například Havajské, Galapágy, Seychely a Mauritius, měly kvůli ochraně své jedinečné biodiverzity zavést zákaz dovozu drůbeže a divokého ptactva.

Příčinou ptačí chřipky je podle některých odborníků snížení genetické diverzity u domácí drůbeže za posledních padesát let. To se projevilo menší odolností vůči mnoha chorobám, prohlásil na konferenci Úmluvy Ahmed Djoghlaf, napsala agentura Reuters.

Podle článku Eda Stoddarda z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 23. 3. 2006


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist