Ročně se řidiči střetnou se zvěří 17 000krát. Nehod je za 10 let dvojnásobně víc
S vysokým počtem nehod mohou souviset vysoké stavy spárkaté zvěře, na které dlouhodobě upozorňuje ministerstvo zemědělství. Podle úřadu přemnožená zvěř poškodí až třetinu mladých lesů a za deset let způsobila škody za minimálně 25 miliard korun. Vysoké počty zvěře má vyřešit novela mysliveckého zákona, se kterou ale myslivci nesouhlasí.
Českomoravská myslivecká jednota tvrdí, že mezi hlavní důvody srážek se zvěří se řadí nárůst počtu aut v Česku a s tím spojená i zvýšená intenzita dopravy, ale také chování řidičů na silnicích. "Nerespektují možný výskyt zvěře v okolí komunikací a nedodržují povolené rychlosti," řekla ČTK za jednotu Andrea Güttlerová. Za problém považuje i nedostatečně upravené okraje vozovek.
Myslivci se snaží nehodám předcházet například použitím repelentů. "Další možností je oplocení komunikace, které ovšem přispívá k další fragmentaci krajiny. Případně se může jednat o migrační objekty, například nadchody a podchody," dodala. Zásadní je ale podle ní zlepšit informovanost řidičů.
Rothbarth uvedl, že kvůli připravované novele evidují větší zájem o pojištění. "Novela zákona byla v médiích diskutována od června tohoto roku a my během léta evidujeme rostoucí zájem klientů o připojištění srážky se zvěří. V minulých letech jsme vyšší poptávku zaznamenávali během jarních a podzimních měsíců," řekl. Cena za připojištění podle srovnávače srážky se zvěří dosahuje několika stovek korun ročně.
Ze statistik policie vyplývá, že loni se policie zabývala 94 945 nehodami, z toho srážek s lesní zvěří se stalo téměř 10 900, jedná se o čtvrtou nejčastější nehodu. Podle údajů České kanceláře pojistitelů z loňského roku se na českých dálnicích ročně stane přes 460 nehod se zvěří. Průměrná škoda na všech českých silnicích podle nich činí 44 637 Kč, průměrná škoda při nehodách se zvěří na dálnicích činí 77.897 Kč.
reklama