Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen. Rybáři do řeky vrátili tuny ryb
Kyanid, který loni 20. září unikl do Bečvy, poškodil na zhruba 40 kilometrech řeky celý vodní biotop. Rybáři odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb. Pátrání soudního znalce Jiřího Klicpery po viníkovi úniku trvalo téměř osm měsíců a podle něj kyanidy vytekly do řeky z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Posudek ukázal na firmu Energoaqua, spravující tento areál. Její ředitel Havelka odmítl, že by společnost otravu Bečvy způsobila.
Před týdnem dozorující žalobce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně zamítl jako nedůvodné stížnosti firmy i Havelky proti zahájení stíhání. Podle kriminalistů jde v případu o trestné činy poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.
Bareš řekl ČTK, že je třeba doplnit znalecké posudky kvůli nedávnému pokusu vědců a rybářů. Někteří rybáři a vědci totiž upozornili, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu z areálu bývalé Tesly. Na trase přitom řeka překonává dva jezy a peřeje, což by cizí látky rozptýlilo do šíře celého toku dřív. V létě vědci a rybáři pod vedením přírodovědce Jakuba Hrušky vlili do Bečvy u vyústění kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. Podle nich výsledky pokusu vylučují otravu z rožnovského kanálu. Experimentem se nyní kvůli anonymnímu podnětu zabývá ČIŽP i vyšetřovatelé.
Dalším případným ekologickým haváriím na řece má předejít zařízení, které má být ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku a bude ho spravovat Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka (VÚT). Zařízení dokáže měřit a vyhodnocovat biologickou jakost vody nepřetržitě za využití vodních organismů – perlooček. Ústav vyhlásil výběrové řízení na dodavatele stavební části a do konce podzimu by mohlo být hotovo, řekl ČTK náměstek ředitele ústavu Libor Ansorge. VÚV nyní dělá namátkový monitoring vody v Bečvě. Vedle toho kvalitu vody v řece sleduje Povodí Moravy, dělá pravidelný měsíční monitoring.
Do řeky Bečvy se rybářům podařilo navrátit již tuny ryb. Se zarybňováním počítají i v dalších letech, obnova řeky by podle nich mohla trvat nakonec kratší dobu, než původně očekávali. Pro návrat života jim však chybějí proudní ryby, kterých je nedostatek, řekl ČTK předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. Z otrávené Bečvy rybáři vylovili po katastrofě 40 tun uhynulých ryb. Podle jejich dnešních odhadů to však bylo zhruba jen 60 procent všech uhynulých ryb. Obraz zkázy mají stále před očima.
"Ta řeka má obrovskou reprodukční schopnost. Dokáže si po takových zvěrstvech pomoci sama, samozřejmě se jí snažíme při tom pomoci. Zarybňování probíhá podle plánů, využíváme prostředky jak z transparentního účtu, tak z příspěvků institucí či darů. Naše úsilí nám však kazí nedostatek násad těchto druhů proudných typů ryb, které nejsou takovým předmětem chovu," uvedl šéf severomoravských rybářů Pavel Kocián. Svaz se tomu snaží pomoci tím, že apeluje na místní organizace s vlastním rybochovem, aby se na tyto druhy ryb zaměřily.
Zarybnění Bečvy už vyšlo na více než milion korun. "Kdyby nebylo této události, stálo by zarybnění tohoto postiženého úseku ročně zhruba 350 000 korun. My se snažíme držet v této době minimálně dvojnásobek této částky," doplnil Kocián.
Do řeky vysadili rybáři postupně parmy, mníky, podoustve či ostroretky, ale i cejny. Snaží se přitom postupně vyplnit ročníky, které katastrofa zahubila, vrací tak do řeky i ryby starší, aby byly schopné co nejdříve vlastní reprodukce. "Je tam plůdek ostroretky, jsou tam roční ryby ostroretky a parmy, podoustve a mníka a v červnu se nám podařilo dovézt asi 14 000 kusů dvouleté parmy, což je ryba o velikosti 17 centimetrů. Život se tak pomalu obnovuje. Zhruba polovina uhynulých ryb byla však osmi až dvanáctiletých," řekl ČTK šéf rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický. Doplnil, že naposledy se v řece minulý víkend vysadilo zhruba 1,5 metráku tloušťů různých velikostí. "Zarybnění stále pokračuje," doplnil.
I po roce mají rybáři zkázu stále před očima, přesto doufají, že obnova bude rychlejší, než původně očekávali. "V první fázi to byly pocity zmaru a zoufalství. To bylo něco opravdu strašného. Ta skepse se prohlubovala tím, že já sám jsem se domníval, že řeka se do původního stavu může dostat přibližně za deset let. Teď už věřím, že to bude daleko kratší doba," doplnil Kocián. "Byla to katastrofa velkého rozsahu, stovky ryb nám umíraly před očima," vzpomněl Pernický.
Na otráveném úseku Bečvy platí od začátku ledna až do odvolání režim chyť a pusť. Kvůli tomuto rozhodnutí lemují úseky Bečvy na Přerovsku cedule, které rybáře na tento režim upozorňují. Podle Kociána bude tento režim pokračovat i v příštím roce.
Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Policie v této souvislosti obvinila společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Miroslav Vinkler
20.9.2021 06:21Domnívám se, že nikoli a medvědí službu pro ŽP vykonala zejména ČIŽP svoji zjevnou neschopností udělat cokoli užitečného v této věci.
Zdatně pak sekundovalo MŽP ČR , které hned vědělo, že DEZA to není. O Policii ČR pak netřeba mudrovat, tito lidé ani nejsou na trestné činy v oblasti ŽP vůbec připraveni. Musí totiž nahánět ruské agenty ve Vrběticích a na takové prkotiny nemají čas.
Pavel Hanzl
20.9.2021 08:35 Reaguje na Miroslav VinklerPravděpodobnost hraničící s jistotou je následující:
Po vzniku otravy viník vše OKAMŽITĚ hlásil "nahoru" a všichni zainteresovaní dostali noty. Taky už v prvních mediálních výstupech bylo uvedeno, že Deza to rozhodně není.
Pouze ministr Brabec byl asi opožděný, protože prohlásil, že "pachatel bude zjištěn v řádu hodin".
Mezitím okamžitě po vzniku otravy bylo odebráno asi 130 vzorků od sedmi organizací a ty šly do laboratoří.
Ale od té doby vše jelo jak na drátkách, policie dělala mrtvého brouka, poztrácely se vzorky od rybářů, už ve čtvrtek bylo hlášeno, že hlavní podezřený je Juřinský kanál.
Zajímaly by mě rozbory právě z něho, v té době by musel být plný kyanidu po celé délce asi 13 km. Kam je ČIŽP schovává a hlavně, je to přece hlavní a nezpochybnitelný důkaz, že za to může Energoaqua!!!
Pak se lhalo, mlžilo, hrálo se o čas, pak byl najat paraexpert, který dle zadání mlžil, zdržoval, hrál o čas a vytvářel parateorie zcela evidentně nesmyslné.
Dnes se už lže, že žádné vzorky odebrány nebyly,(byla tam prý špatná cha cha cha "koordinace" (na co???) přitom ČIŽP svoji práci provedla profesionálně a bez jakékoliv pochybení). Po volbách se prohlásí, že žádná otrava vůbec nenastala, byla to jen "kampáň Kalúskovej máfie". Amen
Václav Kain
20.9.2021 10:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.9.2021 15:45 Reaguje na Václav KainTahle země je celá naopak a v tomhle stavu nemůže existovat delší dobu.
jsem sice bytostný optimista, ale mám hlubokouobavu o další vývoj, pokud tyhle volby vyhraje zase ta stejná mafie, obávám se nejhoršího. A to je vystoupení z Eu a Nato, tj. pád zase pod ruský bič. A to už nebude náš šlompácký socík, který si dost lidí pamatuje jako pohodičkové mládí, kde se dalo vyšvejkovat ze systému a na všechno se mohlo mastit.
Jarka O.
20.9.2021 09:11orb slavík
20.9.2021 09:57 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
20.9.2021 10:13 Reaguje na orb slavíkPavel Hanzl
20.9.2021 16:04 Reaguje na Jarka O.Když budete do řeky vypouštět jed v koncentraci 1% z kolikachcete vyústění, nikdy memůžete překročit koncentraci 1%, i kdyby v té řece tekla jen voda z těch výustí. Což samozřejmě neteče.
Pavel Hanzl
20.9.2021 15:52 Reaguje na Jarka O.Legálně vypouštěné jedy z "více" výpustí udělají koncentraci snad tisíckrát vyšší? Koncentrace se přece nesčítají.
Jarka O.
20.9.2021 19:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.9.2021 22:06 Reaguje na Jarka O.Břetislav Machaček
20.9.2021 10:53Svědci žádní, nebo nespolehliví a o kousek dál soused, který je neměl
rád oba. Občas hodil smetí do zahrady tomu a pak zase tomu. Hádali se
ale pouze ti dva a on měl z toho zábavu. Pak jeden z nich namontoval
kameru a ouhá. Bylo po nepřátelství těch dvou a na ústa dostal od obou
ten třetí. Nehledejte analogii s Bečvou, ale pouze to, že pokud se
nenaleznou opravdu nezvratné důkazy o vině těch a nebo těch, tak tu
budou dva tábory vždy. Jeden uzná znalecký posudek ten, druhý ten,
ale tu kameru(čidla na výpustě, záchytné jímky a nebo biologické
rybníčky před ústím výpustí) tam pořád nikdo nedává a tak se to vše
může zase opakovat. Toto by měla být nyní priorita a zbytek výpustí
klidně zaslepit, aby se zjistilo, kdo je vlastně na černo používá.
Znám to ze svého okolí, kdy i z polních drenáží tečou mydliny a kde
za lijáků přetéká kanalizace ochozem do řeky. Tady je pole působnosti
pro všechny amatérské vyšetřovatele a ty, kteří mají jasno v osobě
viníka. Předcházejme novým haváriím a to všude v republice. V této
kauze budou ty dva tábory už asi navěky dva a i po soudu, který snad
nějak rozhodne. Ono už tu jde i o politiku a osobní averze a ty může
jako u těch sousedů vyřešit pouze nezvratný důkaz, jako ta kamera.
Pavel Hanzl
20.9.2021 16:01 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
20.9.2021 17:09 Reaguje na Pavel Hanzludělal ten soused hovoří i zpráva slavné parlamentní komise.
Taky navrhuje systém čidel, monitoringu a změn kompetencí
kontrolních orgánu tak, aby všichni všechno nedělali pouze
polovičatě a neodborně, ale aby měl každý určené úkoly,
za které bude zodpovědný. Posametový chaos vytvořil řadu
kontrolních orgánů, které ani netuší, co mají v takovém
případě dělat a tak si je přehazují jako horký brambor
jeden na druhého. V tom je největší průser, že všichni
dělali všechno, neodborně, pozdě, jinde, jinak a tak
vlastně všichni úplně na prd.
Jarka O.
20.9.2021 20:01 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
20.9.2021 22:11 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
21.9.2021 09:16 Reaguje na Pavel HanzlTen chaos popisuje i ta zpráva a doufám, že dojde
k nápravě, aby kontroloři věděli o všech výpustích, uměli odebírat hodnověrné vzorky a pouze nelomili
rukama. No a pak samozřejmě prevence i s těmi bio-
rybníčky před výtokem do řeky, které dokážou na
rybí obsádce, zda byla zdrojem otravy daná výpusť.
Ale to jsem tu už psal před mnoha měsíci a tak ta
zpráva komise není pro mne nic nového.