Roste počet zájemců o dotaci na zelenou střechu u rodinných domů
Vegetační střechy šetří výdaje za energii, snižují odtok dešťové vody, prašnost i hlučnost a zlepšují mikroklima. V rámci NZÚ si o příspěvek na jejich pořízení mohou majitelé rodinných i bytových domů požádat od roku 2017. Podle Beyerové zájem každoročně vzroste o více než polovinu. Dohromady fond dosud přijal 358 žádostí za 25,3 milionu korun.
"Vyplaceno bylo celkem 70 žádostí za téměř 3,7 milionu," řekla Beyerová ČTK. Dodala, že vzhledem k letošnímu navýšení dotace z 500 na 800 korun na metr čtvereční očekávají, že nárůst žádostí bude pokračovat.
Největší zájem je podle Beyerové o extenzivní zelené střechy. "Je to zejména z toho důvodu, že tento typ zelených střech je téměř bezúdržbový a zároveň klade menší nároky na nosnost střešní konstrukce," poznamenala. Intenzivní zelená střecha je kvůli vyšší vrstvě substrátu vhodná pro střechy, které snesou větší zátěž. Může být také osázená širší paletou rostlin a sloužit i jako odpočinková zóna.
Beyerová uvedla, že mezi žadateli jednoznačně převažují majitelé rodinných domů. "O dotaci žádají především v souvislosti s výstavbou nového domu s velmi nízkou energetickou náročností, ale i při rekonstrukci rodinného domu. Rozdíl v počtu přijatých žádostí u novostaveb a rekonstrukcí je zhruba 2:1 ve prospěch novostaveb," upřesnila.
Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) už v červenci uvedli, že navzdory koronaviru zájem o peníze z programu NZÚ letos stoupl. Konkrétní čísla však neuvedli. Loni do programu dorazilo 12 898 žádostí za 3,26 miliardy korun. Aktivních bylo 10.745 s požadovanou výší podpory za téměř 2,7 miliardy korun. Úřad proplatil 9088 žádostí částkou 2,05 miliardy Kč.
Z NZÚ mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových s velmi nízkou energetickou náročností či pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov. Program využívá peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům patří veřejné a jiné prostředky.
Výstavbu střech s akumulační schopností MŽP podporuje také z Operačního programu Životní prostředí, a to v rámci takzvané "velké Dešťovky". Dotace cílí na úpravu veřejných budov měst, obcí a dalších subjektů.
reklama