https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/roste-pocet-zajemcu-o-dotaci-na-zelenou-strechu-u-rodinnych-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Roste počet zájemců o dotaci na zelenou střechu u rodinných domů

6.8.2020 15:53 | PRAHA (ČTK)
Mezi žadateli jednoznačně převažují majitelé rodinných domů. O dotaci žádají podle fondu především v souvislosti s výstavbou nového domu s velmi nízkou energetickou náročností, ale i při rekonstrukci rodinného domu.
Mezi žadateli jednoznačně převažují majitelé rodinných domů. O dotaci žádají podle fondu především v souvislosti s výstavbou nového domu s velmi nízkou energetickou náročností, ale i při rekonstrukci rodinného domu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní fond životního prostředí (SFŽP) za první polovinu letošního roku přijal téměř tolik žádostí o dotaci na zelenou střechu jako za celý loňský rok. Fond evidoval 100 žádostí o příspěvek z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) s požadovanou podporou 7,5 milionu Kč, loni zájemci podali 116 žádostí. Na dotaz ČTK to uvedli Václav Junek z agentury Beaufort a Stanislava Beyerová z oddělení komunikace SFŽP.
 

Vegetační střechy šetří výdaje za energii, snižují odtok dešťové vody, prašnost i hlučnost a zlepšují mikroklima. V rámci NZÚ si o příspěvek na jejich pořízení mohou majitelé rodinných i bytových domů požádat od roku 2017. Podle Beyerové zájem každoročně vzroste o více než polovinu. Dohromady fond dosud přijal 358 žádostí za 25,3 milionu korun.

"Vyplaceno bylo celkem 70 žádostí za téměř 3,7 milionu," řekla Beyerová ČTK. Dodala, že vzhledem k letošnímu navýšení dotace z 500 na 800 korun na metr čtvereční očekávají, že nárůst žádostí bude pokračovat.

Největší zájem je podle Beyerové o extenzivní zelené střechy. "Je to zejména z toho důvodu, že tento typ zelených střech je téměř bezúdržbový a zároveň klade menší nároky na nosnost střešní konstrukce," poznamenala. Intenzivní zelená střecha je kvůli vyšší vrstvě substrátu vhodná pro střechy, které snesou větší zátěž. Může být také osázená širší paletou rostlin a sloužit i jako odpočinková zóna.

Beyerová uvedla, že mezi žadateli jednoznačně převažují majitelé rodinných domů. "O dotaci žádají především v souvislosti s výstavbou nového domu s velmi nízkou energetickou náročností, ale i při rekonstrukci rodinného domu. Rozdíl v počtu přijatých žádostí u novostaveb a rekonstrukcí je zhruba 2:1 ve prospěch novostaveb," upřesnila.

Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) už v červenci uvedli, že navzdory koronaviru zájem o peníze z programu NZÚ letos stoupl. Konkrétní čísla však neuvedli. Loni do programu dorazilo 12 898 žádostí za 3,26 miliardy korun. Aktivních bylo 10.745 s požadovanou výší podpory za téměř 2,7 miliardy korun. Úřad proplatil 9088 žádostí částkou 2,05 miliardy Kč.

Z NZÚ mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových s velmi nízkou energetickou náročností či pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov. Program využívá peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům patří veřejné a jiné prostředky.

Výstavbu střech s akumulační schopností MŽP podporuje také z Operačního programu Životní prostředí, a to v rámci takzvané "velké Dešťovky". Dotace cílí na úpravu veřejných budov měst, obcí a dalších subjektů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

7.8.2020 07:47
No jen tak dál. Toto řešení urbanizovaných oblastí je velice vhodné a s opravdovým pozitivním efektem na mnoho věcí souvisejících s vodou a klimatem...
Odpovědět
Pa

PavelA

7.8.2020 08:06 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Co má střecha osázená sukulenty společného s vodou?Snad jen,že se nemusí zavlažovat,protože osít ji travinami by to zavlažování vyžadovalo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist