https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rousky-odhozene-v-prirode-mohou-byt-nebezpecne-pro-zvirata
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata

25.1.2021 13:20 | HONGKONG (ČTK)
Oceans Asia odhadla, že loni skončilo v oceánech přes 1,5 miliardy roušek. Ty jednorázové jsou vyrobené z polyesteru a polypropylenu a v přírodě se rozkládají několik desítek let.
Oceans Asia odhadla, že loni skončilo v oceánech přes 1,5 miliardy roušek. Ty jednorázové jsou vyrobené z polyesteru a polypropylenu a v přírodě se rozkládají několik desítek let.
Foto | Kadir Celep / Unsplash
Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale i smrtelně nebezpečné pro některá zvířata. Podle expertů se vyskytly případy živočichů udušených rouškami či ptáků zamotaných několik dní v gumičkách roušek, takže bez pomoci lidí by uhynuli. Nevládní organizace Oceans Asia, která sídlí v Hongkongu, vyzvala vlády všech zemí, aby trestaly odhazování roušek v přírodě a podpořily roušky látkové.
 

Oceans Asia odhadla, že loni skončilo v oceánech přes 1,5 miliardy roušek. Ty jednorázové jsou vyrobené z polyesteru a polypropylenu a v přírodě se rozkládají několik desítek let. "I když se rozpadnou, zůstanou z nich mikročástečky, které se pak dostávají zpět do potravinového řetězce a ohrožují ekosystémy," řekl agentuře AFP George Leonard z americké nevládní organizace Ocean Conservancy. Podle něj jsou roušky a gumové rukavice v přírodě největším problémem pro mořské živočichy.

Francouzské sdružení Operace čisté moře upozornilo na případy krabů, které členové sdružení našli loni v září v laguně nedaleko Marseille udušené v rouškách. Agentura AFP citovala také ochránce zvířat z Brazílie, kteří našli roušku v žaludku tučňáka vyplaveného na pláž.

Ashley Frunová z americké organizace ochránců zvířat PETA uvedla příklad makaků, kteří v lesích nedaleko malajsijské metropole Kuala Lumpur žvýkali jednorázové roušky. Podle Frunové se mláďata mohou gumičkami roušek uškrtit.

Britská organizace ochránců zvířat RSPCA, jejíž patronkou je královna Alžběta II., zachraňovala racka, který byl skoro týden u města Chelmsford uvězněn v roušce. "Elastické pásky měl omotané kolem nohou, takže se několik dní nemohl hýbat. Naštěstí ho našel kolemjdoucí, který ho vzal k veterináři," popsal Adam Jones z neziskové organizace RSPCA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

25.1.2021 14:16
Zakažte roušky, ekosoudruzi, jako jste zakázali plasty!

MMCH, virus na roušce vydrží pár dnů, takže existuje postup, jak roušky měnit a odkládat s tím, že týden stará rouška je bez covidu. Roušku (i jednorázovou) lze taky vyráchat v Savu a po vymáchání vysušit a je bezcovidová zcela jistě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist