Rozvoj Českého ráje si vyžádá tři miliardy korun
Podstatná část skalních měst je na území Libereckého kraje, částečně na území Královéhradeckého a Středočeského. "Liberecký kraj chce být koordinátorem a lídrem při zajištění rozvojových plánů. Jednáme o vytvoření zastřešujícího právního subjektu za účasti Hradeckého a Středočeského kraje a obecních samospráv. Budeme iniciovat vznik řídicích, realizačních a kontrolních skupin k přípravě žádostí finanční podpory na projekty z fondů EU," uvedl Suchomel.
Liberecký kraj nyní provádí podle Suchomela mapování technické infrastruktury v Českém ráji, kde je stále nedostatek parkovišť a nevyhovující informační systém. V některých obcích chybí kanalizace, je nutné řešit i dostatečné množství pitné vody a likvidace odpadních vod. Předpokládanému nárůstu turistického ruchu, neodpovídají ani ubytovací a stravovací kapacity. Velkým soustem bude podle Suchomela vyřešení dopravy tak, aby vyhovovala záměrům Libereckého kraje i obcí. "I kdyby v zápisu nedošlo, je nutné tuto oblast řešit v souladu se zásadami ochrany přírody. Budeme podporovat projekty na výstavbu cyklotras, hypostezek a turistických cest," řekl Suchomel. Dodal, že cílem projektů bude podpořit ekonomický růst Českého ráje na základě rozvoje turistického ruchu. "Je nutné zrealizovat taková opatření, aby zde strávili zde minimálně tři dny," konstatoval Suchomel.
Pro zápis do Seznamu světového dědictví byla vybrána nejhodnotnější skalní města Českého ráje ve třech vzájemně oddělených segmentech. Jde o Hruboskalské skalní město, Klokočské a Betlémské skály, Kozákov, Kozlov, Prachovské skály, Příhrazské skály, Skalní město Apolena, Sokol, Suché skály, Údolí Plakánek o celkové rozloze zhruba 17 kilometrů čtverečních.
reklama