https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rtut-z-emisi-melnicke-teplarny-odstranuje-nova-technologie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rtuť z emisí mělnické teplárny odstraňuje nová technologie

11.11.2020 00:13 | HORNÍ POČAPLY (ČTK)
Nový systém americké společnosti W. L. Gore funguje už v několika amerických elektrárnách a ve fázi testování či provozu je v některých elektrárnách a teplárnách v Polsku a Německu. Ilustrační foto
Nový systém americké společnosti W. L. Gore funguje už v několika amerických elektrárnách a ve fázi testování či provozu je v některých elektrárnách a teplárnách v Polsku a Německu. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rtuť z emisí mělnické teplárny odstraňuje nová technologie, instalovala ji společnost Metrostav. Zařízení je v tuzemsku první svého druhu a v ostrém provozu v Evropě je jen jedno další. Cena zakázky je přes 143 milionů korun, řekl ČTK na dotaz mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha.
 

Mělnickou elektrárnu provozuje společnost Energotrans, která je součástí skupiny ČEZ.

Nový systém americké společnosti W. L. Gore funguje v několika amerických elektrárnách a ve fázi testování či provozu je v některých elektrárnách a teplárnách v Polsku a Německu.

Míru snížení emisí rtuti nelze podle Kostihy přesně posoudit, protože se s novou technologií mění i typ měření, který s původním není porovnatelný. "Nicméně platí, že nová technologie garantuje splnění nového evropského emisního limitu od srpna roku 2021, tj. sedm mikrogramů rtuti na metr krychlový spalin," dodal Kostiha.

Technologie je v mělnické teplárně instalována na absorbéru druhé odsiřovací linky, což je zařízení na zachytávání škodlivých emisí. Odborníci na něm museli udělat řadu úprav. "Dále jsme demontovali a přeložili několik potrubí a původní vestavby pro technologii odsíření jsme nahradili konstrukcí s moduly na zachytávání rtuti," uvedl vedoucí projektu Zdeněk Hošek z Metrostavu.

Dceřiná společnost Metrostavu nedávno dokončila výstavbu dvou odsiřovacích linek pro všech šest výrobních bloků. Úpravy přispějí k plnění nových evropských limitů. Další zakázkou společnosti bude například rekonstrukce elektrických odlučovačů popílku v Elektrárně Tušimice za téměř jednu miliardu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AM

Aleš Malík

11.11.2020 14:14
Škoda, že tohle nečte někdo zodpovědný za Chvaletice.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist