https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rumunsko-chce-adoptovat-problemoveho-medveda-z-italie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rumunsko chce adoptovat "problémového" medvěda z Itálie

30.1.2021 17:02 | TRIDENT (ČTK)
Nabídka přišla z rezervace pro medvědy hnědé u rumunského města Zarnești, která s rozlohou 69 hektarů patří k největším svého druhu na světě.
Nabídka přišla z rezervace pro medvědy hnědé u rumunského města Zarnești, která s rozlohou 69 hektarů patří k největším svého druhu na světě.
Rumunsko chce adoptovat jednoho ze tří "problémových" medvědů, kteří nyní přebývají v ohradě s elektrickým plotem v severoitalském Tridentu (Trentu). Nabídka přišla z rezervace pro medvědy hnědé u rumunského města Zarnești, která s rozlohou 69 hektarů patří k největším svého druhu na světě.
 

"Jsme připraveni otevřít dveře našeho útulku pro medvěda, kterému je 20 let a který si zaslouží prožít svá poslední léta na svobodě," řekla agentuře AFP Cristina Lapisová, ředitelka spolku Milion přátel, který útulek v rumunských Karpatech provozuje. Podle Lapisové bude však kvůli pandemii covidu-19 trvat nejméně tři další měsíce, než bude moct být medvěd do Rumunska převezen.

Italští ochránci zvířat řeší již několik měsíců otázku, co dělat s trojicí agresivních medvědů z medvědího centra Casteller. Mezinárodní svaz na ochranu zvířat OIPA v říjnu podal návrh na uzavření centra poté, co se objevily zprávy o nevyhovujících životních podmínkách v něm přebývající trojice medvědů.

Šelmy tam žijí na omezeném prostoru a ochránci zvířat kvůli údajnému "závažnému týrání" podali žalobu na předsedu autonomní provincie Jižní Tyrolsko Maurizia Fugattiho, uvedla agentura APA.

V rámci ekologických programů v Jižním Tyrolsku byly v uplynulých letech šelmy vypouštěny do volné přírody. Medvědům se zde daří natolik, že se jejich populace mezitím rozrostla na odhadem 90 kusů. Koncem srpna napadl v jedné vesnici medvěd známý jako M49 policistu, který musel být se zraněními převezen do nemocnice. Případ vyvolal mezi úřady, místními obyvateli a ochránci zvířat vzrušenou debatu o možném odstřelu.

Pokud se převoz uskuteční, přidal by se italský medvěd k dalším 107 medvědím obyvatelům rumunské rezervace. Zatím poslední přírůstky tamní populace představují dva medvědi z ukrajinského cirkusu. Rumunsko je domovem zhruba 6000 medvědů hnědých, což představuje asi 60 procent jejich celkového počtu v Evropě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

31.1.2021 11:42
Je to zajímavé, že Rumunsko, které je asi třikrát větší než naše republika, má asi 6.000 meděvědů, u nás jsou, v Beskydech jeden až dva. Trochu nepoměr.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist