https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusky-norilsk-zaplatil-rekordni-pokutu-za-ekologickou-havarii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ruský Norilsk zaplatil rekordní pokutu za ekologickou havárii

10.3.2021 15:07 | MOSKVA (ČTK)
Tundra poblíž ruského Norilsku.
Tundra poblíž ruského Norilsku.
Foto | Ninara / Flickr.com
Ruský těžební gigant Norilsk Nickel zaplatil v Rusku rekordní pokutu 146,2 miliardy rublů (43,5 miliardy Kč), kterou firmě vyměřil soud za ekologické škody při loňském úniku jedovatých látek z elektrárny u města Norilsk za polárním kruhem. Oznámila to podle agentury AFP firma.
 

Loni v květnu z nádrže tepelné elektrárny u města Norilsk uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Podle expertů šlo o největší katastrofu svého druhu v Rusku od roku 1994, kdy v Komijské republice na severu evropské části Ruska do přírody uniklo 94.000 tun ropy.

Elektrárna, z níž palivo uniklo, patří energetické společnosti NTEK, která spadá pod firmu Norilsk Nickel. Většina ropy se podle ekologů vylila do řeky Ambarnaja a jejích přítoků, část se vsákla do půdy. Palivo se dostalo také do jezera Pjasino, které je bohaté na ryby.

Ekologická havárie podle agentury Reuters rozzuřila ruského prezidenta Vladimira Putin. Zaplacení pokuty, která je doposud největším finančním postihem za ekologické škody v Rusku, nařídil firmě Norilsk Nickel začátkem února arbitrážní soud v Krasnojarsku. Firma se původně chtěla proti rozhodnutí soudu odvolat, později ale svůj postoj přehodnotila.

Norilsk se 180.000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým producentem niklu, platiny a palladia.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.3.2021 15:28
Je tady nějak mrtvo od rusobijců ,i v Rusku se za poškození ŽP tvrdě zaplatí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

10.3.2021 15:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, zřejmě i v Rusku, se tvrdě platí z ekologické škody, na rozdíl od Česka. Není to tím, že v Česku se chrání ty "euroatlantické hodnoty", mezi které patří kde co a snad i ty občasné ekologické havárie?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 21:52 Reaguje na Jiří Daneš
Nejste náhodou reinkarnovaný pan Šimůnek? Ten byl taky zcela neomylně mimo.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

10.3.2021 16:41
Nezda se mi formulace "Většina ropy se podle ekologů vylila do řeky Ambarnaja a jejích přítoků" nema tam spis byt "Do reky Ambarnaja, ktera je pritokem reky ..." ? :)
K Norilsku ja mam sentimentalni vztah. Kdyz jsem byl dite, mistni organizace Svazu zen v Zeleznem Brode navazala druzbu s obdobnou organizaci v Norilsku. Zeny z Norilska prijely na druzebni zajezd do Z.B. (byl to pro tehda po prijezdu do CSSR a navsteve domu druzebnich zen - treba u nas doma - trochu kulturni sok) a dalsi rok jely zeny z Z.B na druzebni zajezd do... Nikoliv Norilska, ale Soci. (A cestou do Soci vlakem pres Ukrajinu se soudruzky z Z.B. podivovaly tomu neduzivemu obili na tamni skvele cernozemi. Rozsekla to ta nejuvedomelejsi z nich: To uz je, mile soudruzky, urcite druha uroda! :) Norilsk byl uz od dob, kdy ho postavili jeste pred ww2 veznove gulagu, uzavrene mesto. Tehda v roce 1961 ci kolik uz se tam lide nestehovali za trest, ale spis za vysokymi - na pomery SSSR - vydelky. Ale zivot je tam drsny i dnes. (Maji tam mimochodem nejvetsi mesitu na svete postavenou za polarnim kruhem.) Skoda ze ta druzba skoncila. Dnes tam je rada extremne bohatych lidi (kdovi, treba mezi nimi je i nejaky potomek tech soudruzek, co byly tehda u nas...) a Cesko meli tihle Rusove vzdy velmi radi. Mohli by dnes treba prinest nejake penize ci investice do zchudleho kraje na rozhrani Ceskeho raje a Podkrkonosi ;)

Jeste poznamka k pocasi. V Norilsku si letos uzili nejen "tradicnich" mrazu pod -50 stupnu ale napadlo jim tam na predmesti, kde jiz zacina nahorni planina Putorana, koncem listopadu asi metr snehu (coz je na Sibir opravdu velmi mnoho). Dokonce tam spadly i nejake laviny v mistnim sjezdarskem arealu :)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.3.2021 16:48 Reaguje na Miloš Zahradník
Díky za výživné čtení , jako bych tu druhou úrodu viděl...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2021 07:41 Reaguje na Miloš Zahradník
Norilsk je extrémně špinavé, začouzené a chudé město s průměrnou dobou dožití snad pod 60 let a všeobecnou bídou, ovšem jezdí tam majitelé fabriky ve zlacených rolsech, aby se předváděli. Typický důsledem sedmdesáti let budování komunismu.
Odpovědět

Jirka Černý

11.3.2021 09:22
Tyhle řekněme tužší formy demokracie mají občas i výhody, Vladimíra to rozčílilo a tak je každému včetně soudu jasné jak se k tomu má postavit, není tam žádný prostor pro nejasnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 21:51
Tu pokutu oznámila ta firma. A Rusi zcela normálně a běžně lžou.
Vsadím gatě, že to s Puťkou u stakana vodky porešili.....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist