Ruský Norilsk zaplatil rekordní pokutu za ekologickou havárii
Loni v květnu z nádrže tepelné elektrárny u města Norilsk uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Podle expertů šlo o největší katastrofu svého druhu v Rusku od roku 1994, kdy v Komijské republice na severu evropské části Ruska do přírody uniklo 94.000 tun ropy.
Elektrárna, z níž palivo uniklo, patří energetické společnosti NTEK, která spadá pod firmu Norilsk Nickel. Většina ropy se podle ekologů vylila do řeky Ambarnaja a jejích přítoků, část se vsákla do půdy. Palivo se dostalo také do jezera Pjasino, které je bohaté na ryby.
Ekologická havárie podle agentury Reuters rozzuřila ruského prezidenta Vladimira Putin. Zaplacení pokuty, která je doposud největším finančním postihem za ekologické škody v Rusku, nařídil firmě Norilsk Nickel začátkem února arbitrážní soud v Krasnojarsku. Firma se původně chtěla proti rozhodnutí soudu odvolat, později ale svůj postoj přehodnotila.
Norilsk se 180.000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým producentem niklu, platiny a palladia.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Miroslav Vinkler
10.3.2021 15:28Jiří Daneš
10.3.2021 15:55 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
12.3.2021 21:52 Reaguje na Jiří DanešMiloš Zahradník
10.3.2021 16:41K Norilsku ja mam sentimentalni vztah. Kdyz jsem byl dite, mistni organizace Svazu zen v Zeleznem Brode navazala druzbu s obdobnou organizaci v Norilsku. Zeny z Norilska prijely na druzebni zajezd do Z.B. (byl to pro tehda po prijezdu do CSSR a navsteve domu druzebnich zen - treba u nas doma - trochu kulturni sok) a dalsi rok jely zeny z Z.B na druzebni zajezd do... Nikoliv Norilska, ale Soci. (A cestou do Soci vlakem pres Ukrajinu se soudruzky z Z.B. podivovaly tomu neduzivemu obili na tamni skvele cernozemi. Rozsekla to ta nejuvedomelejsi z nich: To uz je, mile soudruzky, urcite druha uroda! :) Norilsk byl uz od dob, kdy ho postavili jeste pred ww2 veznove gulagu, uzavrene mesto. Tehda v roce 1961 ci kolik uz se tam lide nestehovali za trest, ale spis za vysokymi - na pomery SSSR - vydelky. Ale zivot je tam drsny i dnes. (Maji tam mimochodem nejvetsi mesitu na svete postavenou za polarnim kruhem.) Skoda ze ta druzba skoncila. Dnes tam je rada extremne bohatych lidi (kdovi, treba mezi nimi je i nejaky potomek tech soudruzek, co byly tehda u nas...) a Cesko meli tihle Rusove vzdy velmi radi. Mohli by dnes treba prinest nejake penize ci investice do zchudleho kraje na rozhrani Ceskeho raje a Podkrkonosi ;)
Jeste poznamka k pocasi. V Norilsku si letos uzili nejen "tradicnich" mrazu pod -50 stupnu ale napadlo jim tam na predmesti, kde jiz zacina nahorni planina Putorana, koncem listopadu asi metr snehu (coz je na Sibir opravdu velmi mnoho). Dokonce tam spadly i nejake laviny v mistnim sjezdarskem arealu :)
Miroslav Vinkler
10.3.2021 16:48 Reaguje na Miloš ZahradníkPavel Hanzl
16.3.2021 07:41 Reaguje na Miloš ZahradníkJirka Černý
11.3.2021 09:22Pavel Hanzl
12.3.2021 21:51Vsadím gatě, že to s Puťkou u stakana vodky porešili.....