https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusove-objevili-v-arktide-pocetnou-komunitu-vzacnych-mrozu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusové objevili v Arktidě početnou komunitu vzácných mrožů

8.11.2020 00:45 | MOSKVA (ČTK)
Podle Andreje Boltunova, vedoucího expedice k mroží komunitě na Jamalu, je nález shromaždiště dokladem, že se populace mrožů atlantských vzpamatovává.
Podle Andreje Boltunova, vedoucího expedice k mroží komunitě na Jamalu, je nález shromaždiště dokladem, že se populace mrožů atlantských vzpamatovává.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Captain Budd Christman / NOAA
Ruští vědci objevili na pobřeží Karského moře početnou komunitu mrožů, uvedla agentura Reuters. Přirozené prostředí ploutvonožců v těchto místech Severního ledového oceánu přitom ohrožuje úbytek ledu i lidská činnost. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v roce 2016 označil mrože atlantského za téměř ohrožený druh a odhadl počet jeho dospělých jedinců na planetě na 12 500.
 

Nově odhalená kolonie, tedy místo, na němž se mroži shromažďují, rozmnožují a socializují, se nachází na odlehlém ruském poloostrově Jamal. Odborníci tam minulý měsíc napočítali přes 3000 jedinců.

Shromaždiště mrožů obvykle vznikají na ledových krách nebo na arktických ostrovech. Jenže led kvůli teplejšímu klimatickému cyklu roztává a přirozenému prostředí mrožů neprospívá ani průzkum ropy a zemního plynu a arktická lodní doprava.

Objevená kolonie je unikátní, protože její součástí jsou samice, samci a také různě stará mláďata, uvedl Alexandr Sokolov, badatel z Ruské akademie věd. Sokolov objev přirovnal k laboratoři pod širým nebem.

Podle Andreje Boltunova, vedoucího expedice k mroží komunitě na Jamalu, je nález shromaždiště dokladem, že se populace mrožů atlantských vzpamatovává. Badatelé ale podle Boltunova budou mít ještě mnoho práce, pokud budou chtít porozumět tomu, čím se arktická pláž na Jamalu stala pro mrože natolik atraktivní a jaké další kroky by měly být na jejich ochranu podniknuty.

Než byl lov mrožů pro komerční účely v polovině 20. století zakázán, ohrožovala tyto mořské savce především nadměrná honba za jejich tukem a kly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

8.11.2020 08:51
"jaké další kroky by měly být na jejich ochranu podniknuty" je přece zcela jasné. Nepátrat a hlavně netěžit fosilní paliva, což je stejně dnes totální nesmysl, neotvírat žádnou další cestu pro tankery a kontejnerové lodě, už dnes je jich až moc a měly by se spíš uzavírat.
Prostě se do nich nijak nemontovat a nechat je v klidu. Jenže je to v Rusku..................
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

8.11.2020 13:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Co tím chcete sdělit, pane Hanzl - že "je to v Rusku" ?
Co se tedy bude dít, dle Vás ? Protože " je to v Rusku".
Podle mě to nevíte, trefil jsem se ?
Hezký den.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2020 17:22 Reaguje na Joseph Chlor
Vím to. Ropáci budou brutálně ničit sevední extrémně choulostivý ekosystém (jaderný výbuch někdy loni, ropná havárie niklové fabriky, gigantická otrava moře někde u Čukotky).
Ochotské moře i okolní oblasti a kontaminaci radioaktivitou nemá cenu ani připomínat.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.11.2020 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Největší ropáci na severu jsou Norové, ti na tom mají založené celé hospodářství, pardon po novu - ekonomiku. Víte, kde je Jamal (a co to je) a kde je Čukotka? A kdepak je asi to Ochotské moře?
Asi ne, jinak byste to všechno nemohl do toho svého povídání montovat. A ta niklová fabrika je v rukou soukromých podnikatelů - kapitalistů, nikoliv bolševiků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2020 08:28 Reaguje na Jiří Daneš
Kdy proboha způsobili Norové nějakou ekologickou katastrofu? V Rusku jsou obrovské a běžné. A jaká soukromá fabrika? Je to v Rusku a patří to ruské oligarchii!!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.11.2020 10:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Oligarcha je soukromá osoba. Ani to nejste schopen pochopit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2020 19:30 Reaguje na Jiří Daneš
To není možný!!!
Kdo je soukromá osoba, může otrávit půl země, může vypálit co chce, může třeba radioaktivitou zamořit půl světa a je v pohodě? Co to melete?
Ekologie je věc státu a jeho legislativy a především vymahatelnosti práva. A to je ve fašismu problém. Nejen v Rusku, ale třeba v případě Bečvy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2020 08:38 Reaguje na Jiří Daneš
Všechny oblasti jsou na ruské Sibiři, což je daleko menší území, než se zdá na mapách. Musel byste si pořídit glóbus. Rusi zamoří jakékoliv území jakýmkoliv jedem, vsjo róvno, radioaktivní odpad likvidovali tak, že ho házeli do Ochotského moře v sudech (ještě do nich vyrazili díry, aby se líp potápěly). Výsledek je skutečně děsivý.
Za komára sami přiznali, že úniky z potrubí ropy než se dostane na hranice činí asi 30% u plynu až 70%.
Taky ten legendární výbuch celého údolí iniciovaným jiskrou troleje projíždějícího vlaku je jen další důkaz.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.11.2020 10:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Globus právě mám a to dost velký (průměr 50 cm). Je po dědečkovi, dnes už takové v obchodě nekoupíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2020 13:25 Reaguje na Jiří Daneš
Dobře, tak si na něm vyznačte všechny ekologické havárie v polárních oblastech, které jsou extrémně citlivé a hrozně těžko se regenerují.
Budete tam mít velmi dlouho a mohutně probíraný tanker Exxon Valdez u kanadskách břehů a další aspoň (několik) desítek ruských průšvihů s daleko větší razancí.
Odpovědět
VJ

Václav John

21.11.2020 17:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajímavé povídání na téma Rusko a ekologie. Nabízím jiný pohled. Ze všech světových populací tygra ve volné přírodě existuje jediná, která setrvale navyšuje početnost a znovuosidluje území, odkud tygři vymizeli. A to je na ruském Dálném Východě, výsledkem cílené ochrany. Stejně tak se daří levhartům mandžuským, jejichž stavy byly kriticky nízké, ale úbytek se podařilo zastavit. V Rusku máte obrovské oblasti, tzv. zapovedniky intezivně zaměřené na ochranu přírody, kam se bez povolení vůbec nejde legálně dostat.

Kromě toho Rusové narozdíl třeba od Norska a Japonska respektují moratorium na lov velryb a chrání je. Stejně tak Rusko narozdíl od Kanady zakázalo lov tuleních mláďat a následně v rámci celní unie zakázali i import tuleních kožešin ze zahraničí.

Vy to ovšem nevidíte, vám prostě Rusko vadí a stojí za vším špatným. Pokud se ale na svět díváte přes ideologické brýle, ani to jinak vidět nemůžete.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist