https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safari-park-dvur-kralove-jako-prvni-v-cr-rozmnozil-cibetky-africke
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safari Park Dvůr Králové jako první v ČR rozmnožil cibetky africké

29.5.2021 02:22 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Chov cibetek afrických v zoologických zahradách je ojedinělý. Podle mezinárodní databáze žije v zoo po celém světě 17 těchto zvířat, z toho šest ve Dvoře Králové.
Chov cibetek afrických v zoologických zahradách je ojedinělý. Podle mezinárodní databáze žije v zoo po celém světě 17 těchto zvířat, z toho šest ve Dvoře Králové.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kateřina Bílková / Safari Park Dvůr Králové nad Labem
Chovatelům Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se jako prvním v ČR podařilo odchovat cibetky africké. S chovem cibetek afrických dvorská zoo začala v roce 2019. První tři mláďata těchto malých šelem se narodila letos v dubnu. Chov cibetek afrických v zoologických zahradách je ojedinělý. Podle mezinárodní databáze žije v zoo po celém světě 17 těchto zvířat, z toho šest ve Dvoře Králové, řekla ČTK mluvčí zoo Zuzana Boučková.
 

Matkou tří cibetek je samice Tika, která do Dvora Králové přišla z Velké Británie. Otcem je samec Tabari, který pochází z Jihoafrické republiky. Mláďata s matkou jsou zatím v zázemí pavilonu šelem, do expozice se přesunou v nejbližších týdnech. "Mláďata dobře prospívají, a tak jsme odchov nijak nenarušovali. Jejich pohlaví zatím neznáme," uvedla zooložka specializující se na chov šelem Gabriela Linhart.

V divočině cibetky přispívají k šíření lesů. "Mají velmi rády plody a různá měkká a sladká semena. Ta projdou zažívacím traktem jen mírně natrávená a připravená rychle vyklíčit. Jak se cibetky toulají v okolí, roznáší v trusu také řadu druhů rostlin," uvedla Linhart. Kvůli požírání semen a plodů se cibetky staly známé milovníkům kávy. Producenti kávy, především v jihovýchodní Asii, zavírali nejrůznější druhy cibetek do klecí a krmili je kávou. Rozemletá semena kávy natrávené cibetkami patří k nejdražším typům kávy na světě.

Cibetky se v Africe chovají také kvůli cibetu, tedy výměšku jejich pachových žláz. Ten se využívá při výrobě parfémů. "Drastický chov cibetek pro tento výměšek se soustřeďuje právě do Afriky a cibetka africká patří k jednomu z druhů, které jím velmi trpí. Cena cibetu se pohybuje v tisících dolarů za kilogram," uvedla mluvčí zoo. Populaci cibetekv divočině ničí lov pro maso a kožešinu, podle odhadů je ročně zabito kolem 10 000 těchto šelem.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist