Samice kondorů se dokážou rozmnožovat i bez oplodnění samcem, zjistili vědci
Studie zveřejněná v odborném magazínu Journal od Heredity přinesla podle ornitologů první důkaz o tom, že kondoři se dokážou rozmnožovat partenogenezí, tedy bez účasti samce. Tento způsob rozmnožování je známý u jiných živočišných druhů - například u žraloků či varanů - a u ptáků byl dříve zdokumentován jen v případech, kdy samice neměly přístup k partnerovi.
"Je to skutečně ohromující objev. Vůbec jsme nepátrali po partenogenezi, ale nemohli jsme to nevidět," řekl spoluautor studie Oliver Ryder. Podle něj to před vědce klade otázku, zda tento způsob reprodukce nepoužívají i jiné druhy, o nichž se to zatím neví.
Kalifornský kondor je kriticky ohroženým druhem. V roce 1982 bylo ve volné přírodě posledních 22 jedinců, a ochránci přírody proto začali s jejich odchovem v zajetí. Do roku 2019 se počet kondorů zvýšil na více než 500, někteří se postupně vracejí do přírody. Černý dravec s bílým pruhem na spodní straně křídel a holou hlavou byl pro domorodé obyvatele Ameriky symbolem síly i díky svým loveckým schopnostem. Dokáže létat rychlostí až 90 kilometrů v hodině a vystoupat do výšky 4600 metrů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Majka Kletečková
20.11.2021 09:57Zajímalo by mne, co bylo důvodem tak enormně nízkého počtu těchto velkých dravců.
Netušila jsem, že i u ptáků je možná partenogeneze, dokonce že k ní dochází i v situacích, kdy z pohledu lidí může dojít k normálnímu oplodnění samcem. Schopnost partenogeneze kondoři zřejmě zdědily po svých dinosauřích předcích.
Slavomil Vinkler
20.11.2021 13:34Petr Pekařík
21.11.2021 13:20Co takhle rušení hnízdících ptáků , omezení zdrojů potravy ( evropské supy musejí v Pyrenejích přikrmovat) - co stačí pro dospělce , to už nemusí stačit pro mladé navíc. Jo a geneticky mají blíže k čápům, než k dravcům. Aktivně loví minimálně , padliny hledá i čichem