https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sanace-po-havarii-benzenu-u-hustopeci-potrva-pul-roku
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sanace po havárii benzenu u Hustopečí potrvá půl roku

23.4.2025 11:43 | PRAHA (ČTK)
Sanace zamořené půdy a vody po únorové havárii vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou bude trvat půl roku. Projekt, který předložila sanační firma Dekonta, bude schválen příští týden. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Příslušná ministerstva podle něj také do 15. května oznámí, zda je možné v okolí Hustopečí bez ohrožení zdraví lovit ryby či sklízet zeleninu ze zahrad. Ministr předpokládá, že problém nebude.
 
"Finální schválení projektu sanace bude zrealizováno v příštím týdnu. Ta fáze intenzivní sanace by měla být šest měsíců," řekl Hladík. Podle něj tím sanace neskončí, následně se budou vyhodnocovat provedené práce.

Hladík uvedl, že uzavření kontaminované zeminy a vod larsenovou stěnou funguje. Přesto je podle Hladíka potřeba prodloužit stav nebezpečí, který nyní v okolí Hustopečí platí. Podle ministra je potřeba dál zamezit vstupu veřejnosti do místa nebo rychle objednávat některé práce. "Poslední částí sanačního projektu bude vytvoření protipovodňového valu neboli protipovodňového opatření, aby se v případě povodně zabránilo vyplavení benzenu do okolních pitných vod," dodal.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl, že v současné chvíli se soustředí na obnovení železničního provozu v oblasti, který patřil mezi vytížené a využívala ho nejen veřejnost, ale i nákladní doprava. "V polovině května zahájíme práce na jejím obnovení. Pokud vše půjde podle plánu, tak by se provoz mohl obnovit v polovině června," uvedl. Především bude ale nutné v první řadě vyloučit všechna rizika. Bude nutné například odstranit kontaminovanou zeminu pod železniční tratí.

"Poprvé od začátku řešení této havárie si lze alespoň metaforicky oddechnout, neboť se nám kontaminaci podařilo lokalizovat a nyní přecházíme k sanačním pracím," řekl ředitel České inspekce životního prostředí Petra Bejček. Současné schvalování sanačního projektu nezdržuje odčerpávání benzenu, čímž se stále snižuje jeho koncentrace. "Bude také nutné odstranit stovky tun kontaminované zeminy. Tyto práce budou technicky náročné a složité, ale prioritou je obnova dopravy při zachování maximální bezpečnosti," dodal.

Prodloužením stavu nebezpečí se dnes bude zabývat vláda. Ten nynější platí podle původního rozhodnutí olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) do 27. dubna. Stav nebezpečí umožňuje rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nákladní vlak převážející v cisternách 1020 tun toxického benzenu vykolejil na konci února. Část cisteren začala hořet.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

24.4.2025 16:52
Chvályhodné. <rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist