SAPARD rozdělil 1,5 miliardy na projekty v ČR
Do prvního kola žádostí o podporu projektů z předvstupního programu SAPARD se přihlásilo celkem 881 subjektů. Z toho 721 vyhovělo požadavkům, ale vzhledem k omezeným finančním zdrojům nemohla komise přidělit peníze všem žadatelům. Nejaktivnější byli zájemci z Jihomoravského kraje, kteří uspěli se 160 žádostmi. Prvenství Brna je podle Witzanové podmíněno zemědělským charakterem kraje.
Nejčastěji se podle Witzanové pohybovaly požadované částky pod pěti miliony korun. "Do jednoho milionu je subjekt chopen zpracovat projekt sám, do pěti milionu může využít pomoc specializované agentury, a nad pět milionu si jej musí nechat vypracovat jinou organizací," upřesnila Witzanová s tím, že ministerstvo zemědělství vyškolilo 300 projektantů, kteří jsou schopni takovou pomoc zajistit. Ceny za tuto službu se pohybují v řadu desítek až stovek tisíc korun.
V těchto dnech zasílá Agentura SAPARD příjemcům finanční podpory podepsané smlouvy. Úspěšní uchazeči ale obdrží slíbené peníze až po realizaci projektu, což je jedním ze striktních pravidel EU. Tato skutečnost může být podle Witzanové pro některé komplikací, ale na druhou stranu je zárukou, že předkladatelé skutečně projekt dokončí.
Program SAPARD je určen pro rozvoj zemědělství a venkova kandidátských zemí. Zatímco projekt obce může obdržet až stoprocentní dotaci, podnikatelské projekty získají maximálně padesátiprocentní úhradu nákladů a musí prokázat, že mají zajištěno spolufinancování. Zřejmě proto požádalo v rámci programu o podporu více obcí než podnikatelů. Podle Witzanové jsou pro obce nastaveny mantinely mnohem volněji než pro zemědělské podnikatele.
Druhé kolo přijímání žádostí o podporu se chystá agentura SAPARD vyhlásit během měsíce září.
reklama