https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/satelit-sleduje-z-vesmiru-jemne-castice-v-ovzdusi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Satelit sleduje z vesmíru jemné částice v ovzduší

2.8.2003 14:38 | PRAHA/BRUSEL/BUDAPEŠŤ (EkoList)
Vědci nedávno v Budapešti představili ICAROS NET - tříletý projekt vedený Evropskou komisí s deseti partnery z Řecka, Německa, Maďarska a Itálie. V rámci projektu vyvinuli průkopnický systém ke sledování kvality městského ovzduší a vyplývajících zdravotních rizik. ICAROS využívá senzory nesené satelitem ke sledování koncentrace škodlivých částic pocházejících z těžkého průmyslu, dopravy a lokálních topenišť. Je to poprvé, co jsou tak jemné částice detekovány z vesmíru s takovou přesností a precizností.
 

První výsledky z aténského pilotního projektu jsou podle vědců povzbuzující a dokazují, že systém je stejně spolehlivý jako pozemní alternativy, ale poskytuje lepší informace. Navíc prý naznačuje, že ekologické iniciativy Evropské komise jsou úspěšné ve snižování hladin znečištění.

Evropský komisař pro vědu Philippe Busquin říká: „Jemné částice představují jednu z největších hrozeb lidskému zdraví ze vzdušného znečištění. Pokud máme zlepšit ekologickou a zdravotní politiku v Unii, potřebujeme k tomu přesná data o znečištění ovzduší. Monitoring znečištění je dobrou ilustrací toho, co vesmírné technologie mohou udělat pro občany a poskytuje argument pro zvýšení evropských investic ve vesmíru,“ domnívá se Busquin a perspektivu vidí v takzvaném Globálním monitoringu pro životní prostředí a bezpečnost.

ICAROS NET využívá čtyři testovací území k potvrzení systému - Atény, Budapešť, Mnichov v městském měřítku a italskou Lombardii na regionální úrovni. Senzory monitorují atmosféru o na ploše o průměru 30 metrů tím, že měří podíl světla rozptýleného prachovými částicemi.

Analýza prvního experimentálního měření v Aténách odhalila vysokou přesnost výsledků ze satelitních senzorů (víc než 90 %) ve srovnání s měřením znečištění ze Země. To potvrdilo, že je možné vypočítat koncentraci ultra jemných částic ze satelitního měření i na velmi vysokých úrovních vesmírného detailu, dokonce bylo možné identifikovat jasně hlavní zdroje částic na daném území, včetně těžkého průmyslu, dálničního provozu a domácího topení naftou.

Analýzy historických dat od roku 1987 identifikovaly poprvé průměrné koncentrace ultrajemných částic ve vývoji jejich prostorového rozložení v aténské kotlině. Křížové analýzy těchto informací ve vztahu k řadě opatření environmentální politiky realizované na území EU v 90. letech ukázaly význam iniciativ jako redukce síry v naftovém palivu nebo zemní plyn zaváděný ve veřejné dopravě.

Příštích 17 měsíců bude pokračovat analýza získaných dat z druhé fáze měření a bude rozšířena do Mnichova, kde byla sestavena experimentální aplikace projektu ICAROS NET. Systém ICAROS NET bude plně kompatibilní s iniciativou Evropské komise směrem k integraci vesmírných dat jako podpoře evropské kapacity pro tzv. Globální monitoring pro životní prostředí a bezpečnost.

Další informace naleznete na adrese http://icaros-net.jrc.cec.eu.int.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist