https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/schopnost-krajiny-zadrzovat-vodu-je-kriticky-nedostatecna-varuje-119-odborniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Schopnost krajiny zadržovat vodu je kriticky nedostatečná, varuje 119 odborníků

8.11.2018 09:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Současná krajina je silně poškozená dnešním způsobem zemědělského a lesnického hospodaření. Na ilustračním snímku vodní eroze v pražské Vinoři.
Současná krajina je silně poškozená dnešním způsobem zemědělského a lesnického hospodaření. Na ilustračním snímku vodní eroze v pražské Vinoři.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Současná krajina je silně poškozená dnešním způsobem zemědělského a lesnického hospodaření a její retenční schopnost z hlediska vody je kriticky nedostatečná. Náprava tohoto stavu nemá dostatečnou politickou prioritu. Shodlo se na tom 119 odborníků z oblasti vodního hospodářství, ochrany přírody a krajiny, lesnictví a urbanismu, kteří se sešli na konferenci Říční krajina 2018 v Praze ve dnech 5.-7. listopadu. Informuje o tom Arnika.
 

„Domníváme se, že naše země disponuje dostatečnou odborností a znalostmi potřebnými k obnově krajiny. Nicméně jsme přesvědčeni, že tempo a rozsah obnovy krajiny jsou nedostatečné a neodpovídají naléhavosti problémů, které do naší krajiny vnáší klimatická změna,“ říká se v prohlášení.

„Účastníci konference se shodli na nutných změnách v přístupu ke správě toků, lesnické a zemědělské praxi, dotační politice a směrech výzkumu, které jsou nezbytné, máme-li se připravit na situace nedostatku vody nebo povodní, které se s postupující klimatickou změnou budou vyskytovat stále častěji,“ vysvětluje programový ředitel konference David Pithart.

Letos se konference soustředila na tři hlavní témata: řeka v městském a příměstském prostoru; sucho a co s ním; revitalizace vodních toků a říčních niv. Účastníci také diskutovali o tom, kde najít či jak odvodit příklady řek v žádoucím (referenčním) stavu v situaci, kdy u nás řeky neovlivněné člověkem prakticky neexistují. Na konferenci zaznělo celkem 35 přednášek a na závěr se účastníci vydali do terénu shlédnout úspěšné příklady revitalizací v pražském Prokopském údolí.

Na konferenci byly prezentovány příklady úspěšného řešení projektů obnovy krajiny i přístupů a nástrojů k jejich návrhu. K nejzajímavějším patřily prezentace obnovy malých horských toků v Národním parku Šumava, revitalizace ramen Dunaje na Slovensku, revitalizace Divoké Vltavy a projektu příměstského parku Soutok v Praze, nebo ukázka jednoduchého návrhového systému pro zvýšení zádrže vody v krajině spolku Živá voda.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JC

Jan Chloupek

8.11.2018 13:03
Zásadní věc pro zadržování vody v krajině jsou terénní úpravy nebo li meze, které nedovolí vodě se rozeběhnout po svahu dolů spolu s ornicí . V dřívějších dobách měly meze především úlohu viditelně oddělovat pozemky vlastníků a někdy tou hlavní hodnotou byla právě ta její protierozní funkce. Dneska dobrovolně nikdo meze neudělá ! Z vlastníků zemědělských pozemků, kterých jsou milióny, se málo kdo stará, jestli orná půda na jeho zemědělském pozemku podléhá vodní erozi. Samotní uživatelé, zemědělci, si nebudou komplikovat svoje obhospodařování nějakými terénními překážkami - mezemi, které jenom komplikují pojíždění těžké zemědělské techniky. Co s tím ? Ze celospolečenských závažných důvodů uzákonit povinnost vytvářet protierozní - meze , což znamená za státní peníze či EU dotace. Taková to protierozní opatření financovaná státem při dodržování dobrovolnosti by byla možná na soukromém vlastnictví a když by nebylo vyhnutí, tak by se muselo přistoupit k výkupu do státního vlastnictví za tržní cenu půdy v daném místě.Státní meze ? A proč ne! Jsou nezbytné ! Toto bych pokládal za první základní věc při řešení problému zadržování vody v krajině, neboť praxe ukazuje, že pozemkové úpravy to řeší nedostatečně !
Odpovědět

Jan Škrdla

8.11.2018 18:22 Reaguje na Jan Chloupek
Státní meze, to zní hezky, akorát:
- kdo by se o ně staral?
- nevěřím, že by všichni vlastníci pozemků svůj díl prodali dobrovolně. Muselo by se přistoupit k vyvlastnění nebo je založit na soukromé půdě (tady bychom riskovali, že to může soudně napadnout vlastník pozemku).
V tomto směru mají výhodu pozemkové úpravy, akorát že dlouho trvají a jsou katastry, kde není dost pozemků ve vlastnictví státu nebo obce.
Odpovědět
JC

Jan Chloupek

8.11.2018 23:52 Reaguje na Jan Škrdla
Píši přeci, že zákon musí mít možnost vyvlastňovat ! Údržba meze? Mez se udělá,případně osází keři ( stromy NE) nějakým spolkem za dotace a tím veškerá údržba končí ! Pozemkové úpravy fungují na základě dobrovolnosti ze strany vlastníků a tady se ukazuje, že realizace mezí je zde obtížná právě z důvodu nárokování soukromých vlastníků !
Odpovědět
FD

František Dvořák

14.11.2018 15:33 Reaguje na Jan Chloupek
Otázka, na kterou mi ještě nikdo neodpověděl. Česko je malý stát. Neustále se tu šermuje mezema. Tak mi laskavě odpovězte, kdo způsobil to, že Dunaj má málo vody. A to málo má již po opuštění Rakouska, kde teče oblastí( jak jinak), kde jsou malá políčka, loučky a meze, které s láskou obhospodařují sedláci, srostlý s půdou a na nic jiného nemyslí, než na blaho přírody.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2018 08:44 Reaguje na František Dvořák
To je absurdní otázka.... kdyby jste věděl jak složitý systém vody v krajině je, tak by jste se tak neptal...

Co je potřeba dělat, je veřejně známo.... teď jde jen o to, jak to udělat, ne jestli....

Odpovědět
MM

Milan Milan

8.11.2018 18:01
Technicky mají všichni tito odboníci samozřejmě naprostou pravdu.Jen namají dost prostoru aby jim někdo s rozumem skutečně naslouchal. Proto je ale potřeba vyměnit ty současné politické odborníky i s jejich poradci na úrovni státní správy a to počínaje i dnešními resortně zodpovědnými ministry, protože jejich zásahy a "nápady" jsou pro budoucnost krajinu a životního prostředí spíše destruktivní. Dále vyhnat s jednání většinu neziskových spolků a zpětně pohnat k odpovědnosti všechny minulé ministry minimálně 10-15 let zpětně. Jinak to půjde dál od deseti k pěti, protože tato parta je schopna vymyslet pouze nějakou buzeraci pro občana, nebo zemědělsky hospodářicí podnikatele a vymýšlet hlouposti s dotacemi. Lesy žere kůrovec, půda se zabetonovává,voda se odvádí, divočáků plná republika,jeden šílící medvěd k nenalezení, ale hlavně budeme řešit zvířátka v cirkusech. Tak to je přesně ta správná odborná úroveň......ach jo
Odpovědět
JC

Jan Chloupek

9.11.2018 09:10 Reaguje na Milan Milan
To jste trefil s těmi cirkusovými zvířaty ! Ministerstvo zemědělství naoko podlehlo emocím přecitlivělých aktivistek a tím na nějakou chvíli odvádí pozornost od jiných zásadnějších celospolečenských problémů v oblasti zemědělství.
Je zajímavé, že aktivistkám a MZ vadí nepřirozený prostor pro chov např. cirkusového tygra, ale vůbec jim nevadí nepřirozený prostor tisíců želviček, morčat, křečků či králíčků v domácnostech ?! Jaký je rozdíl mezi omezeným pohybem tygra v kleci a poskakováním kanárka, také v kleci ?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2018 08:46 Reaguje na Jan Chloupek
Ano, souhlas, je to odvádění pozornosti od toho co je uvedeno v článku..
Odpovědět
mr

9.11.2018 15:43
Vážení, víte vlastně proč je u nás tolik problémů ve všech oblastech?
Protože na tak malou zemičku MÁME PŘESPŘÍLIŠ VELKÝ A DRAHÝ STÁT. A každý státem vydržovaný vyžírka neustále dokazuje nezastupitelnost své židle.
Za chvíli budou zase podnikatelé bečet, že nemají dostatek dobře placené pracovní síly (za celých 17 - 19 hrubého) a v různých organizacích ...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2018 09:37 Reaguje na
No a kdyby ten stát aspoň fungoval a sloužil jak lidem tak této zemi celkově... ale on ten stát dělá všechno proto, aby to tu zničil a zplundroval... a nikdo je nedonutí, aby dělali co mají (z vlastní zkušenosti)...
Odpovědět
ph

pavel hašek

9.11.2018 20:49
Je evidentní, že státní kormidelníci občany naší kotliny i v zemědělství zavedli někam do slepé ulice. Je třeba změnit celou zemědělskou politiku, navrátit půdu do správných rukou. Nejsou to jenom terénní úpravy, ale celkový stav půdy, bez života, bez humusu, bez vhodné půdní struktury. Co je příčinou vědí všichni co na půdě pracují, co je živí, jenom to kormidelníci to asi nevědí. A co zemědělští velkopodnikavci a vybírači dotací? Ty je potřeba také odstavit.
fous
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2018 09:48 Reaguje na pavel hašek
Přesně tak.... ale oni to ti kormidelníci právě vědí velice dobře (co je potřeba udělat), ale nehodí se jim to do krámu. Jak by mohlo, když nás vede největší "zemědělec", lépe řečeno, zemědělský producent. Když Agrofert sežere tolik dotací a na ty zodpovědné a potřebné se nedostane.... když se tito velcí jako Agrofert chovají naprosto nezodpovědně jak ke zdraví lidí, stavu krajiny tak i sociálnímu dopadu svého plundrování.... to je ten důvod, proč politici dělají, že neví co je potřeba.... jak ministr Toman, tak Babiš zatím neudělali nic pro to, aby zastavili tuto katastrofu a to jen proto, že v tom má Agrofert tolik peněz a aktuální stav mu vyhovuje!!!

A to má ještě tu drzost tvrdit, že on není ve střetu zájmů, hovado jedno nezastavitelné....

A v lesích je to úplně to stejné... víte, že firmy Agrofertu mají nyní tu největší část kšeftu na těžbu a osazování? Myslíte, že se v této realitě bude Babiš nebo ten pohůnek z ČSSD Toman snažit něco změnit? Babiš chce těžit, těžit a těžit... a co to způsobí je mu úplně jedno....
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.11.2018 10:52
@pavel hašek

Bohužel, mladí z vesnic odcházejí a "hrabat se v hnoji" se jim vesměs nechce.
Řešení je dvojí: Buďto tam nahnat lidi násilím (jako za Pol-Pota v Kambodži), nebo výrazně zlepšit kvalitu života na vesnici.

To druhé znamená přestat fantazírovat o povinných elektromobilech a předražených superautech, splňujících pochybné "euronormy", přestat, pochopitelně, dotovat solární barony a ostatní parazity s OZE a investovat docela velké peníze do zkvalitnění života i dopravní obslužnosti a infrastruktury.
Faktem je, že např. EET byla pro řadu venkovských provozoven likvidační, protože většina našeho venkova není napojena na internet v takové kvalitě, aby tam tahle číčovina byla použitelná. Stejné problémy mají venkovští doktoři s e-recepty a pro mnohé, a právě na vesnici, to byla "poslední kapka", po níž zavřeli ordinaci.
Pokud bude stát plošně zavádět nyní módní e-číčoviny bez ohledu na fakt, že většina venkovské populace nemá spolehlivě funkční internet (=že jejich povinné zavedení bude limitováno připojením poslední samoty), ale bude k tomu přistupovat stylem "okolo Václaváku to funguje a divočina nás nezajímá", tak se bude venkov vylidňovat se všemi negativními dopady, vč. ekologických.
A podobných faktorů, plynoucích z naprosto nekoncepční a nekompetentní politiky státu, vedoucích k vylidňování venkova, by se našlo více.
Odpovědět
mr

14.11.2018 22:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Mám malý dotaz - jaké negativní a ekologické dopady ma vylidnění určité oblasti, třeba venkova????? A to v době, kdy má naše území zalidněnost 130 ks/km2?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.11.2018 06:22 Reaguje na
Vylidňování naopak přispívá ke zvyšování ekologické diverzity. Jen vrcholovými predátory není člověk, ale zdivočelé kočky a psi. A klesá úživnost území, protože zemědělské plodiny jsou pastvou pro srny, pro prasata a pro další živátka. I hrabošů bude méně, tím pádem i méně káňat a sov.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.11.2018 06:22
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.11.2018 06:27
I velkoplošné zemědělství se snaží. Jenže pokud neprší 2 měsíce, tak vám žádná meziplodina nevzejde. Dobře jsem to viděla minulý týden v severním Řecku, kde by rádi zaseli pšenici i meziplodiny, jenže tam 4 měsíce nepršelo a voda není.
Vododržnost půdy souvisí s organickou hmotou v půdě, pokud jí tam ale dodáváte čerstvou jako slámu obilnin, tak vám obsah uhlíku v půdě klesá, protože mikroorganismy sežerou uhlík ze slámy a dusík si vezmou z vazeb staré organické hmoty, čímž tu půdu ochuzují. Do půdy patří hnůj, nebo pak sláma s dusíkem navrch.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist