Schopnost mladých šimpanzů rychle se učit, souvisí s pohlavím, tvrdí vědci
Při výzkumu divokých šimpanzů v Gombském národním parku v Tanzanii objevili vědci u mladých jedinců zřejmé rozdíly ve schopnostech učit se novým věcem založené na pohlaví. Mladé samičky byly schopny učit se rychleji než samci, přestože matky věnovaly oběma pohlavím stejnou péči a pozornost.
„Toto je první systematický důkaz existence rozdílů v učení nebo imitaci používání nástrojů mezi oběma pohlavími divokých šimpanzů,“ uvedly výzkumnice Elizabeth Lonsdorf, Lynn Eberly a Anne Pusey v časopise Nature scientific journal. „Podobná nesourodost ve schopnosti učit se byla zjištěna i u dětí.“
Během čtyřletého výzkumu, Lonsdorfová a její tým pozorovali 14 mladých šimpanzů a jejich matky, jak „rybaří“ pomocí nástrojů zhotovených z tamní okolní vegetace. Navzdory tomu, že matky věnovaly oběma pohlavím stejnou sociální pozornost a byly stejně trpělivé s oběma pohlavími, výzkumníci zaznamenali schopnost mladých samiček zvládnout ty samé dovednosti o 27 měsíců dříve, než jejich samčí sourozenci.
Podle názoru vědců, i když založeném na pozorování pouze malé skupiny zvířat, mohou být výsledky výzkumu důkazem, že se dovednostní rozdíly založené na pohlaví jedinců mohou datovat minimálně až k poslednímu společnému předchůdci šimpanze a člověka.
reklama