https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/scidevnet-paleni-dreva-zabiji-africany-a-nici-klima
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SciDev.Net: Pálení dřeva zabíjí Afričany a ničí klima

11.4.2005 10:33 | PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor)
Velmi rozšířené používání dřeva jako hlavního zdroje tepla pro většinu domácností v subsaharské Africe má na svědomí přes deset miliónů předčasných úmrtí a velmi podstatně přispívá ke globálním změnám klimatu, tvrdí studie publikovaná v časopise Science.
 

Studie vypočítává, že jestliže africké domácnosti nepřejdou na kvalitnější a ekologicky příznivější palivo, bude jejich příspěvek globálnímu znečištění činit 6,7 miliard tun oxidu uhličitého do roku 2050. To představuje 5,6 % odhadovaných emisí skleníkových plynů z celého afrického kontinentu. V roce 2000 se v pecích od Nigérie po Jihoafrickou republiku spálilo téměř 470 milionů tun stromů, buď přímo jako topné dřevo, nebo ve formě dřevěného uhlí. Na hlavu to představuje nejvyšší množství na světě. Například Čína a Indie dohromady spotřebují třetinu tohoto množství, i když zde žije třikrát více obyvatel než v subsaharské Africe.

Stejně jako podstatný příspěvek ke klimatickým změnám, je dým z ohnišť velmi podstatným faktorem zhoršení zdraví obyvatel jako celku, ale zejména žen a dětí. Studie, vedená Danielem Kammenem, ředitelem laboratoře obnovitelných zdrojů a energie na univerzitě v Berkley (USA), odhaduje, že pokud nedojde ke změně využívaných paliv, do roku 2030 předčasně zemře na 8 milionů dětí a 2 milióny žen na plicní nemoci.

Podle Kammena je důležité přesvědčit obyvatele celé Afriky, aby přešli na bezpečnější a ekologičtější druhy paliv. Využívání petroleje nebo LPG by snížilo emise skleníkových plynů o 1 - 10 % a snížilo by počet úmrtí o 3,7 miliónu, říká studie. Druhou možností je pálení většího množství dřevěného uhlí, což by sice snížilo zdravotní rizika, nicméně objem skleníkových plynů by byl téměř dvojnásobný.

Podle hlavního autora zprávy se jako nejlepší řešení jeví kombinace trvale udržitelného hospodaření s lesy a zároveň používání skutečně efektivních pecí na vypalování dřevěného uhlí. Důležité je i vybavení domácností kvalitnějšími sporáky. Podle odhadů jeho týmu by taková opatření dokázala snížit emise z domácností o 65 %, a tím zabránit třem milionům předčasných úmrtí.

Anthony Kariuki z keňského Národního úřadu pro životní prostředí řekl serveru SciDev, že jeho úřad pobízí soukromé společnosti i jednotlivce k většímu používání ekologicky šetrných zařízení a technologií. Úřad prý bude v Keni podporovat efektivnější využívání dřevěného uhlí. Nicméně zároveň dodal, že je potřeba snížit množství spáleného uhlí, a to kvůli jeho vysokému příspěvku ke klimatickým změnám.

Podle článku Kimani Chege Science and Development Network 01. 04. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist