Sdružení v Senegalu vyrábí biouhlí ze slámy, chrání tím místní lesy
"Toto uhlí chrání naše lesy, které už nehoří, chrání naše domy, naše zdroje a naše ženy. Chrání naše životy a děkujeme za to bohu," poznamenala Mariama Camara, předsedkyně ženského výrobního družstva.
Družstva na výrobu uhlí ze slámy založila v 18 vesnicích organizace Nebeday, která také sází stromy. Od začátku loňského roku se jí s pomocí dobrovolníků podařilo vysadit přes milion stromů. Podle Jeana Geoppa, ředitele Nebeday, je použití slámy prospěšné dvakrát. Získané uhlí je ekologické a navíc se k jeho výrobě spotřebuje sláma a suchá tráva, která, pokud by zůstávala v buši, by vedla k dalším požárům. Spotřebováním slámy se tak vlastně zabrání zničení mladých stromů, vysvětluje Geopp.
V okolních lesích hlídkují strážci, kteří často nachytají vesničany kácející mladé stromy, aby si jejich dřevem zatopili. Strážci sice nemají pravomoc je zadržet, ale jejich přítomnost hlásí šéfům vesnic.
Místní družstva na výrobu uhlí jsou podle Hlasu Ameriky jednou z iniciativ, které přispívají k vytvoření Velké zelené zdi, projektu Africké unie, který má zastavit šíření pouští na africkém kontinentu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Miroslav Vinkler
10.1.2021 08:44Výsledek byl tristní - buď skončily v kapsách novodobých afrických diktátorů anebo po odchodu zakladatelů rozvojových projektů i z ČSSR se věci vrátily ke starým pořádkům.
Jako ukázkový příklad lze uvést také následující experimenty v bývalé Rhodesii (Zimbabwe), kde došlo k vyhnání bílých farmářů a z bohaté země se rychle stala země chudá.
USA/EU dluží Africe strašně moc ,formálně došlo k odsouzení otrokářství a násilné kolonizace a jakoby snaze o jakousi nápravu, ale ve skutečnosti se jedná o vrchol pokrytectví. Afriku v podstatě dodnes drancují nadnárodní společnosti a skutek utek. Silně tomu dnes sekunduje například i Čína.
Z hlediska ŽP se situace zhoršuje a třešničkou na dortu je například vývoz odpadů z EU do Afriky . Drastických záběrů na youtube najdete plno.
Program výroby biouhlí ze slámy /Za posledních 60 let zmizelo v Senegalu 42 procent lesů/ je pak fakticky o ničem, takový globalisticky odpustek.