https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sefem-lesni-spravy-lany-se-stal-pavel-rus-spravu-prazskeho-hradu-povede-novak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéfem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus, Správu Pražského hradu povede Novák

3.1.2023 16:58 | PRAHA (ČTK)
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Novým ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus a Správu Pražského hradu povede Jan Novák. Do funkcí je k 2. lednu jmenoval na základě doporučení výběrové komise prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Kancelář prezidenta republiky o tom dnes informovala na webu. Rus v čele lánské lesní správy nahradil Miloše Baláka, který rezignoval loni v říjnu s platností ke konci roku 2022. Novák obsadil místo ředitele Správy Pražského hradu po Ivo Velíškovi, kterého Mynář loni na podzim odvolal.
 

Prezidentská kancelář v prosinci zveřejnila informace o průběhu výběrových řízení na zmíněné funkce a to, že komise, v níž byl vedle zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky například i státní tajemník ministerstva vnitra, do nich doporučila Rusa a Nováka. Novák byl tehdy dočasně pověřen řízením Správy Pražského hradu. Do výběrového řízení na ředitele lánské lesní správy se přihlásilo pět uchazečů, jeden v jeho průběhu odstoupil. O místo ředitele Správy Pražského hradu se spolu s Novákem ucházel ještě jeden člověk.

Novák působil na Pražském hradě za všech tří českých prezidentů. Od roku 2015 byl ředitelem administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky. Byl také vedoucím úřadu vlády. Rus je někdejším severočeským ředitelem Lesů České republiky, uvedl před časem Deník N.

Balák, kterého Rus v čele Lesní správy Lány nyní vystřídal, čelil před soudem obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře. Soud ho poslal pravomocně na tři roky do vězení, prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák ve své funkci zůstal. Další soud pak Baláka odsoudil v kauze těžby kamene v Lánské oboře k peněžitému trestu 870 000 korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek není pravomocný, věcí se bude zabývat Krajský soud v Praze.

Velíšek na Pražský hrad nastoupil v únoru 2004, ředitelem Správy Pražského hradu (SPH) byl od roku 2005, kdy jej výkonem funkce pověřil tehdejší prezident Václav Klaus. SPH je příspěvkovou organizací, kterou zřizuje Kancelář prezidenta republiky. Vedle areálu Pražského hradu se stará také o lánský zámek. V popisu práce tak má mimo jiné i péči o hradní a lánské památky.

Velíšek loni v říjnu serveru Deníku N řekl, že mu důvod odvolání Mynář nesdělil. "Nevím, že bych něco provedl, ani mi nebylo nic konkrétně sděleno," uvedl. Velíšek tvrdí, že o odvolání nebyl předem ani informován.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist