https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-mozna-schvali-zakon-o-jednotnem-environmentalnim-stanovisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát možná schválí zákon o jednotném environmentálním stanovisku

3.5.2023 20:06 | PRAHA (ČTK)
Budova Senátu na Valdštejnském náměstí
Budova Senátu na Valdštejnském náměstí
Foto | Hynek Moravec / Wikimedia Commons
Senát by měl schválit zákon o jednotném environmentálním stanovisku (JES), který by měl zrychlit, zpřehlednit a zjednodušit povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí. Horní parlamentní komoře to dnes doporučil její ústavně-právní výbor. Stanovisko bude zahrnovat požadavky na posouzení dopadů na životní prostředí až podle devíti platných zákonů. Stavebník by měl podle předlohy na jednom místě získat veškerá potřebná povolení.
 

Návrh souvisí s vládní novelou stavebního zákona. Spolu s ní má celkově zajistit, aby žadatel o stavební povolení ho obdržel snáze a nemusel zjišťovat stanoviska dotčených úřadů. Stanovisko by za něj mohl zjišťovat stavební úřad.

Pirátská senátorka Adéla Šípová navrhovala v souvisejících novelách obnovit obecné právo spolků, jejichž hlavním posláním je ochrana přírody a krajiny, na účast v povolovacích řízeních, o což se snažili i její straničtí kolegové ve Sněmovně. Podpořila ji Hana Kordová Marvanová (ODS). Naopak předseda výboru Tomáš Goláň a předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 prosazovali přijetí novel beze změn. Hraba jejich podobu označil jako "maximálně možný kompromis". Výbor nakonec k novelám žádné doporučení nepřijal.

Sněmovna v souvisejících novelách rozšířila v zákoně o ochraně přírody a krajiny možnost účasti veřejnosti na povolovacích řízeních. Nově by se podle návrhu mohly ochranářské spolky opět účastnit povolovacích řízení souvisejících s nově zaváděným JES, která se týkají kácení dřevin nebo výjimek ze zákazů u památných stromů, zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

JES má zahrnout také stanovisko k posuzování vlivů na životní prostředí, takzvané EIA. Stanovisko bude platit pět let a bude možné ho prodloužit. Na žádost stavebníka bude možné stanovisko i změnit. Pokud více zákonů vyžaduje shodné údaje, bude je žadatel vyplňovat jenom jednou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist