https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senatorske-kluby-odmitly-centralizaci-stavebniho-rizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavební zákon Senátoři odmítli, čeká ho nové schvalování ve Sněmovně

2.7.2021 10:20 | PRAHA (ČTK)
Na plénu proti přijetí hlasovalo všech 65 přítomných senátorů.
Na plénu proti přijetí hlasovalo všech 65 přítomných senátorů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Senát jednomyslně zamítl návrh nového stavebního zákona. Členům horní parlamentní komory vadil hlavně přesun stavebních úřadů pod stát a centralizace stavební správy pod Nejvyšší stavební úřad. O zákonu bude muset znovu hlasovat Sněmovna. Pokud by norma nebyla schválena, mělo by to podle Asociace developerů fatální dopad na stavebnictví a snížilo by to konkurenceschopnost české ekonomiky. Za chybu označila rozhodnutí Hospodářská komora, který vyzvala poslance k urychlenému schválení normy. Zamítnutí zákona naopak uvítaly ekologické organizace, podle nichž by způsobil rozvrat v systému ochrany cenných přírodních území, zemědělské půdy i zeleně ve městech.
 
Nový stavební zákon se připravuje několik let. Vláda si od něj slibuje hlavně rychlejší stavební řízení. Podle kritiků ale podoba schválená poslanci nahrává jen developerům.

Na plénu proti přijetí hlasovalo všech 65 přítomných senátorů. Stejně tak Senát zamítl i změnový zákon, který má upravit šest desítek souvisejících norem.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), jejíž úřad zákon připravoval, kritizovala senátory za neochotu diskutovat o institucionální změně. "Mnoho změn stavebního zákona senátoři pozitivně kvitovali, bohužel o institucionální změně nechtěli debatovat vůbec," uvedla Dostálová na twitteru.

Podle lidoveckého předsedy Mariana Jurečky byl ale zákon špatně připravený. "Nakonec jsme vyhodnotili, že takový paskvil se nedá opravit za pár dnů," napsal Jurečka na twitteru. Je přesvědčený, že pokud bude zákon přijat, rozhodně nepovede ke zlepšení současného stavu.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se zúčastnila 1. července 2021 v Praze jednání Senátu. Zákon se nyní vrací do Sněmovny. Pro jeho prosazení bude zapotřebí nejméně 101 poslanců. Není jisté, zda se předkladatelům zákona podaří tuto většinu získat. Při červnovém sněmovním schvalování zákon prošel jen hlasy ANO, SPD a tří sociálních demokratů.

Nechválení zákona by podle Asociace developerů mělo fatální dopad na celé české stavebnictví a snížilo by to konkurenceschopnost ekonomiky proti okolním zemím. Změna zákona je potřebná pro drobné stavebníky, stavební společnosti a developery, ale také pro města, obce, kraje i stát, uvedl ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. "Nehraje se o politické body, ale o budoucnost jednoho z nejdůležitějších průmyslových odvětví v České republice, navíc v době velmi křehké a nejisté," dodal.

Kriticky hodnotí rozhodnutí Senátu Hospodářská komora ČR. "Považujeme za chybu, že Senát nepodpořil návrh, který by zajistil rychlé stavební řízení moderního střihu," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Podle něj musí Sněmovna jednat rychle, vrácený zákon neprodleně projednat a schválit. "Není čas čekat. Rekodifikace bude buď největším úspěchem současné Poslanecké sněmovny, nebo naopak jejím největším neúspěchem,“ doplnil Dlouhý. Podle komory se Senát vzdal odpovědnosti za odstranění zásadních problémů, které současný stav přináší.

Stavební zákon se podle České komory architektů (ČKA) stal hlavně politickým a předvolebním tématem. Měl by být výsledkem širší shody politiků, podobně jako třeba penzijní reforma, sdělila komora, která přijetí nové právní normy dlouhodobě požadovala a podporovala. "Pokračování současného stavu je nejméně dobrým řešením," uvedl předseda ČKA Jan Kasl. Podle něho hrozí, že výsledek více než dvouleté práce mnoha odborníků může skončit v koši.

Naopak spokojenost s dnešním rozhodnutím senátorů vyjádřila asociace ekologických organizací Zelený kruh. Současná podoba zákona by podle ní způsobila rozvrat v systému ochrany zvláště cenných přírodních území, zemědělské půdy i zeleně ve městech. "Systém, kdy stavební úřad vystupuje zároveň jako orgán ochrany přírody, orgán státní správy lesů, orgán ochrany zemědělského půdního fondu a památkový úřad, představuje světový unikát," uvedli zástupci asociace v tiskové zprávě.

Podle ekologických aktivistů návrh také likviduje ochranu veřejných zájmů založenou na odborném posouzení, centralizace hrozí posílením korupce a v zákoně chybí nástroje pro zvládnutí klimatické změny. "Stávající systém je třeba změnit, nikoliv ale k horšímu," poznamenal ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

Podle ochránců přírody, správ národních parků nebo právníků či České společnosti pro právo životního prostředí hrozí, že novela zákona povede k dramatickému omezení ochrany přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.7.2021 12:33
Tento nový stavební zákon byl jedna velká prasárna a podraz na obyvatele ČR i její krajinu. Vůbec se nedivím. Protože ANO plodí jednu prasárnu za druhou....
Odpovědět
rl

rýpal lesní

2.7.2021 19:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Souhlas, až na takovou malou drobnost - návrh zpracovávala Hospodářská komora ČR spolu s dalšími věcně zainteresovanými, a teprve později to přišlo na Vládu. Věcný záměr byl přímo šit developery a HKČR. Nejvíce účelově řvali páni podnikavci.
O "kvalitě" tohoto návrhu je zbytečné se zde šířit, škoda času. Ale jak známo, páni poslanci z toho jistě udělají další chaos svými překopávkami. Kéž by to jen jednohlasně mňoukalo a štěkalo.
<rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist