https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/seznam-zpravy-mynar-dodatkem-ke-zrizovaci-listine-legalizoval-sve-lovy-zvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Seznam Zprávy: Mynář dodatkem ke zřizovací listině legalizoval své lovy zvěře

10.3.2023 11:33 (ČTK)
Bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dodatkem ke zřizovací listině lesní správy legalizoval své lovy zvěře zdarma v lánské oboře. Píše o tom server Seznam Zprávy. Dodatek podle webu zanesl 16. září 2022, tedy v době, kdy na Hradě byla prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která Mynářovi vyčítala mimo jiné i takzvaný bezpoplatkový lov. Podle kontrolorů to bylo v rozporu s tehdejšími pravidly. Na lovy Mynáře totiž nezval prezident Miloš Zeman, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Dodatek ke zřizovací listině pak honitby upravil.
 

Kontroloři zjistili, že Mynář ve zkoumaných letech 2019 až 2021 zastřelil 11 kusů trofejní zvěře za 280 000 korun, na lovy zdarma zval i několik desítek lidí, lánskou správu jeho hony jen v kontrolovaném období stály více než 3,5 milionu korun, vyplývá z dosud nezveřejněného nálezu NKÚ.

Úřad se ohledně výtek opíral o konkrétní odstavec zřizovací listiny. "Z tohoto ustanovení je zřejmé, že účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům," napsali podle serveru do protokolu s tím, že vycházejí z listiny účinné v kontrolovaném období. Mynář to však popíral a tvrdil, že v souladu s platnou zřizovací listinou může lov v honitbách Lesní správy Lány povolit prezident republiky, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel správy.

Seznam Zprávy se s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím dostaly k vnitřním předpisům správy a zjistily, že v dodatku z 16. září 2022 stojí, že myslivost se v lánských honitbách neprovozuje jen pro prezidenta, ale i "pro plnění úkolů souvisejících s činností Lesní správy Lány nebo Kanceláře prezidenta republiky". V listině také stojí, že "jsou bezpoplatkové", dodal server.

Server se pokoušel získat stanovisko Vratislava Mynáře, na otázky ale nereagoval. Není tak jasné, jestli o dodatku, který pravidla lovu v Lánech změnil, věděl prezident Zeman, uzavírá web. Poté, co Seznam Zprávy na pochybné lovy upozornily, připustil Zeman, že o nich nevěděl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

10.3.2023 12:40
Je otázka pro právníky, zda Mynář může tuhle změnu udělat se zpětnou platností.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist