https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sikela-v-baliku-sankci-chybi-mechanismus-distribuce-pri-zakazu-dovozu-ruske-ropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Síkela: V balíku sankcí chybí mechanismus distribuce při zákazu dovozu ruské ropy

4.5.2022 13:51 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V šestém balíku evropských sankcí chybí mechanismus distribuce v souvislosti s případným zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie. Novinářům to před dnešním jednáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Kabinet o dalším balíku protiruských postihů bude hovořit.
 

Evropská komise (EK) navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do EU, oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Evropský blok podle ní v rámci šestého balíku protiruských sankcí rovněž odpojí od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruskou banku Sberbank a dva další bankovní domy. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Podle diplomatů se čeká diskuse o ropném embargu. Maďarsko a Slovensko, které je odmítají podpořit, mají podle unijních činitelů dostat výjimku na dovoz ropy v příštím roce.

"Návrh teď zkoumáme. Není v něm úplně všechno, co jsem požadoval. Dnes o tom budeme jednat na vládě," řekl Síkela. "Řešíme celou řadu věcí, abychom spravedlivě rozdistribuovali ten dopad napříč Evropou," uvedl. Dodal, že v návrhu chybí mechanismus distribuce v případě nedostatků na evropském trhu.

Závislost na ruské ropě je podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) menší než na plynu. "Bude to vyžadovat společné evropské řešení, posílení dovozu ropy z ostatních zdrojů," sdělil novinářům.

Nechtěl předjímat, zda by se v souvislosti se sankcemi mohly zdražit pohonné hmoty. "Samozřejmě v okamžiku, kdy na trhu bude méně ropy, by se opravdu dalo očekávat zvýšení cen. Klíčové ale zároveň bude, jaký bude další přísun ropy z dalších zdrojů. To může ve výsledku nahradit ten balík z Ruska," dodal ministr.

Dovoz ruské ropy v minulých letech tvořil čtvrtinu veškerého ropného importu do unijních zemí. Evropská komise navrhuje ukončit do šesti měsíců dovoz surové ropy a do konce roku i upravených ropných produktů.

Návrh budou dnes probírat velvyslanci členských zemí. Zástupci Budapešti a Bratislavy dávali ještě v úterý najevo, že nejsou odstřižení od ruské ropy připraveni podpořit a podle unijních zdrojů se jim má dostat výjimky z embarga pro příští rok. O dodatečných podmínkách však chtěli jednat i vládní politici dalších zemí východního křídla unie včetně Česka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

4.5.2022 14:47
Dobře odstřihne se ruská ropa.A když už řeknu A tak řeknu i B.Snad ti veleduchové mají nějakou analyzu kolik v tom případě bude stát litr benzínu nebo nafty a dopad na žívotní uroven obyčejných lídí jako jsme my co zde píšeme svá moudra.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

4.5.2022 15:09
"Samozřejmě v okamžiku, kdy na trhu bude méně ropy, by se opravdu dalo očekávat zvýšení cen. Klíčové ale zároveň bude, jaký bude další přísun ropy z dalších zdrojů. To může ve výsledku nahradit ten balík z Ruska," V překladu řečeno. V ruce teď nemáme nic co ruskou ropu nahradí. A o nějakých kalkulacích dopadů si můžete nechat zdát.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.5.2022 20:06 Reaguje na Aleš Nebáznivý
nahradit 1/3 asi jde ale ne přes noc...rozhodně konec je potřeba
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist